Už i právník může být robotický. Chatbot zodpoví tisíc právnických otázek

14.  7.  2017 | Markéta Mikešová | 3
Už i právník může být robotický. Chatbot zodpoví tisíc právnických otázek | https://donotpay-search-master.herokuapp.com

Ve všech padesáti amerických státech a v Británii zahájil činnost chatbot, který pomocí umělé inteligence nabízí bezplatné právnické poradenství. Jeho tvůrce Joshua Browder s ním slavil úspěch v New Yorku a Londýně a nyní se jej rozhodl rozšířit. Tvrdí, že se jedná o „historicky prvního robotického právníka“.

„Výrobky bychom měli opravovat, ne stále měnit“, zní z EU. Parlament chystá evropské právo na opravu „Výrobky bychom měli opravovat, ne stále měnit“, zní z EU. Parlament chystá evropské právo na opravu

Chatbot existuje již dva roky. Browder, dnes student Stanfordské univerzity, jej vytvořil jako nástroj k pomoci s placením (nebo spíš neplacením) pokut za parkování. Nazval jej DoNotPay a tvrdí, že za dobu své existence pomohl vyřešit 160 tisíc parkovacích lístků.

Na začátku tohoto roku dostal chatbot i funkci, která pomáhá žadatelům o azyl – poskytuje jim základní právní informace. Od toho už nebylo daleko rozšířit jej o celospektrální právní poradenství. Browder tvrdí, že robot zvládne řešit až tisíc různých problémů.

„Trh s právním poradenstvím má hodnotu více než 200 miliard dolarů. Jsem rád, že jsem mohl udělat nástroj, který mají lidé zdarma. Doufám, že jsou právníci rádi,“ sdělil student serveru Verge. V šetření peněz vidí hlavní roli chatbota. „Vlády strašně plýtvají penězi na zaměstnávání lidí, kteří nedělají nic jiného než například řeší pokuty za parkování. DoNoPay to dělá efektivněji,“ vysvětloval Browder.

Nadia je překvapivě živý chatbot, který pozná emoce uživatele Nadia je překvapivě živý chatbot, který pozná emoce uživatele

Používání nástroje je jednoduché. Na stránce je jedno okno, kde člověk zadá svůj problém a odpovědi relevantní k jeho lokaci se mu zobrazí ihned. Člověk v nich specifikuje svůj problém a chatbot připraví příslušný potřebný dokument. DoNotPay také dokáže pomoci se sepsáním dopisu nebo vyplněním žádosti.

Co bude dále s robotem, není jisté. Browder přemýšlí, že by zkusil určitou formu finančního partnerství, aby ze svého projektu měl i něco jiného než jen dobrý pocit. Podle svého šetření již díky poskytnutým právním informacím ušetřil lidem na pokutách 9,3 milionu dolarů (212 milionů korun).

Nedávno jsme ta podobné téma diskutovali. Roboti ovládnou nejen továrny, ale i další profese:

Další článek »

Diskuze
3 příspěvky
Témata článku: Software, Právo, Umělá inteligence, Velká Británie, New York, Podobné téma, Stanford, Londýn, Tisíc, Parkování, Pokuta, Žadatel, Dolar, Šetření, Poradenství, První robot, Různé problémy, Hlavní role, Nadia, Právník, Stanfordská univerzita, Nástroj, Americký stát, Robot, Dobrý pocit
Sdílet článek
Další mobilní weby