To tu ještě nebylo. Tento Wi-Fi vysílač si můžete vytisknout na běžné 3D tiskárně

7.  12.  2017 | Jakub Čížek | 7

Izraelský startup Wiliot chce již brzy vyrábět elektroniku komunikující skrze Bluetooth, která nepotřebuje baterii nebo zapojení do elektrické sítě, slabé kvantum energie potřebné k vyslání informace třeba do mobilu totiž získá přímo z okolního rádiové komunikace – podobně, jak to dělají pasivní RFID/NFC čipy včetně těch, které jsou třeba v bezkontaktní platební kartě.

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Studenti z Washingtonské univerzity však jdou ještě o krůček dál a experimentuji s technikou, kterou pojmenovali Printed Wi-Fi. Jejich zařízení dokáže skrze Wi-Fi přenést informaci, aniž by v něm byl jakýkoliv křemíkový obvod a čip. Vše totiž probíhá mechanicky a můžete si to vytisknout na běžné 3D tiskárně.

Kouzlo spočívá v technice Wi-Fi bascattering, kdy zařízení přenáší informace pomocí změny síly již existujícího signálu Wi-Fi; typicky toho, který vytváří přímo váš domácí Wi-Fi router.

Změnu síly signálu (RSSI atp.) Wi-Fi poté zachytí detektor třeba v podobě aplikace pro Android a přeloží si ji na 0 nebo 1 a tedy digitální informaci.

V případě experimentu Printed Wi-Fi k backscatteringu dochází mechanicky – třeba rotací ozubeného kolečka, jehož různě tvarované zuby spojují a rozpojují obvod antény vytištěné z vodivého filamentu (třeba toho obohaceného mědí). Když se tedy kolečko roztočí velkou rychlostí, speciální anténa ve formě pulzů mění sílu signálu Wi-Fi a aplikace v mobilu tento sled změn opět demoduluje na digitální data.

Android Pay je v Česku! Ode dneška můžete platit mobilem místo kartou Android Pay je v Česku! Ode dneška můžete platit mobilem místo kartou

Vzhledem k tomu, že se ve své podstatě jedná o naprosto primitivní plastové zařízení, jeho výroba je i v domácích podmínkách velmi levná a podobný mechanický vysílač by mohl být součástí třeba nádoby s tekutým pracím prostředkem.

Když jej budeme odlévat do pračky, roztočí se lopatky a plastová láhev vyšle nějaký údaj – kdyby v ní byl plovák, tak třeba informaci o tom, že dochází prací prostředek. A to vše bez jakéhokoliv sofistikovaného elektrického obvodu a baterie.

Studenti z Washingtonské univerzity demonstrovali i další mechanické Wi-Fi vysílače; třeba pasivní Wi-Fi tlačítko a posuvník.

Další článek »

Diskuze
7 příspěvků
Témata článku: Věda, Technologie, Android, Wi-Fi, 3D tisk, Bluetooth, Obvod, Elektrická síť, Speciální anténa, Wi-fi vysílač, Křemíkový obvod, Domácí podmínka, Vysílač, Tiskárna, Ozubené kolečko, Velká rychlost, Washingtonská univerzita, Domácí wi-fi, Síla signálu, Posuvník, Signál, Digitální data, Anténa
Sdílet článek
Další mobilní weby