x

Spotify a Deezer si stěžují. App Store a Google Play mají podle nich monopol

10.  5.  2017 | Milan Srnka | 12
Spotify a Deezer si stěžují. App Store a Google Play mají podle nich monopol

Evropské streamovací služby Spotify a Deezer a německá internetová společnost Rocket Internet podali Evropské komisi stížnost. Provozovatelé mobilních operačních systémů, obchodů s aplikacemi a internetových vyhledávačů údajně zneužívají své dominantní postavení a zabraňují tak aplikacím třetích stran uspět na trhu. Informuje o tom Apple Insider.

Spotify míří do Windows Store, bude mít i speciální ovládání Spotify míří do Windows Store, bude mít i speciální ovládání

Nejrozšířenější mobilní operační systémy Android a iOS spolu s obchody pro aplikace Google Play a App Store patří Googlu a Applu. Můžeme tak říci, že zmiňovaná stížnost je namířena zejména proti těmto dvěma společnostem. V oficiálním dopise, který byl adresován Evropské Komisi, však konkrétní názvy firem uvedené nebyly.

Stěžujícím si firmám zejména vadí, že nemají přístup k analytickým datům v případě, že se uživatelé zaregistrují do jejich aplikací prostřednictvím obchodů Google Play nebo App Store.

Softwarový monopol dvou firem

Autoři oficiálního listu obviňují provozovatelů mobilních platforem, že údajně v mnoha případech marketingově upřednostňují své aplikace před softwarem třetích stran. Například App Store často zobrazí reklamu na Apple Music, tedy přímého konkurenta Spotify nebo Deezer.

Deezer začal nabízet rodinné předplatné. Až šest členů za jeden paušál Deezer začal nabízet rodinné předplatné. Až šest členů za jeden paušál

Písemná stížnost přichází v době, kdy Komise zvažuje přehodnocení své digitální politiky. Jedním z témat by údajně měly být i smlouvy s nefér podmínkami, které byly nastaveny provozovateli dominantních platforem.

Instituce dokonce uvažuje nad vytvořením samostatného orgánu, jehož hlavním úkolem by bylo řešit spory mezi velkými společnostmi, které určují podmínky používání, a menšími firmami.

Apple Music má nejvíc měsíčních posluchačů, Spotify je až třetí Apple Music má nejvíc měsíčních posluchačů, Spotify je až třetí

Generální ředitelé Spotify, Deezer a Rocket Internet tvrdí, že současné zákony o ochraně hospodářské soutěže je těžko použitelný na malé internetové společnosti. Proto je třeba vytvořit konkrétní pravidla, která budou upravovat vztahy mezi softwarovými platformami a jejich uživateli.

Není to první spor

Připomeňme, že to není jediný spor mezi streamování hudebními službami a Applem. Loni zástupci Spotify obvinili Apple z praktik porušujících obchodní soutěž poté, co byla aplikace Spotify v App Store zamítnuta.

7 služeb a nástrojů, které posunou používání Spotify na novou úroveň 7 služeb a nástrojů, které posunou používání Spotify na novou úroveň

Spotify také nesouhlasí s 30% poplatkem, který si iTunes účtuje za registraci v hudební službě. Ještě v červenci proto představitelé švédské hudební služby rozeslaly svým uživatelům e-mailem upozornění, že levnější registrace je provedena přímo prostřednictvím internetové stránky Spotify.

Další článek »

Diskuze
12 příspěvků
Témata článku: Google, Apple, Hudba, filmy, seriály, Android, Deezer, App Store, Spotify, Google Play Music, Tidal, iTunes, Apple Music, Obchodní soutěž, Hudební služba, Hospodářská soutěž, Měsíční posluchač, Google+, Sto, Google Store, Dominantní postavení, NIC, Oficiální dopis, Internetová stránka, Apple Insider, Analytická data, Třetí strana
Sdílet článek
Další mobilní weby