Snímky ze Street View jsou datový poklad. A.I. z nich dokáže vyčíst i citlivé údaje o obyvatelích měst

6.  12.  2017 | Jakub Čížek

Co lze všechno vyčíst ze snímků na Street View? Hromadu lechtivých detailů, ale třeba i to, jak je daný region bohatý a koho asi volí. Přesně tomu se ve svém lehce kontroverzním experimentu (PDF) věnoval tým ze Stanfordovy univerzity, který pomocí neuronové sítě zkoumal vozový park Američanů.

Srandičky ze Street View: Podívejte se, co zachytily kamery Googlu Srandičky ze Street View: Podívejte se, co zachytily kamery Googlu

Vědci předložili neuronové síti 50 milionů snímků z amerických ulic a ta na nich identifikovala 22 milionů automobilů. V kontextu Česka by to bylo ohromné číslo, v případě USA jde ale o pouhých 8 % celkového amerického vozového parku.

V každém případě, toto bylo pouze to pomyslné A. Tím B byla A.I. predikce na základě jednotlivých modelů automobilů, jaký typ člověka je vlastní. Tedy zdali je to člověk spíše s nižším příjmem, anebo vyšším, jestli během studia došel dál než ke střední škole a tak dále.

852ffacb-eb85-4e0b-87aa-6301837ff2816e0fdd8d-9f90-4ab5-bb50-f4d1ef434520
A.I. rozpoznala na snímcích Street View automobily a podle toho odhadla vzdělání i příjem celých regionů v USA. Podařilo se ji to na jedničku.

Predikovaná data na základě vozového parku pak vědci porovnali s realitou a zjistili, že se v podstatě ve všech experimentech trefili. Ze snímků Street View tak lze při podobné masové strojové analýze vyčíst i socioekonomická data, ke kterým by jinak bylo potřeba složitého šetření.

Možná by stálo za hřích provést podobnou analýzu i na českých snímcích ze Street View.

Další článek »

Diskuze
Přidat příspěvek do diskuze
Témata článku: Mapy Google, Byznys, Umělá inteligence, USA, Street View, Strojové učení, Neuronová síť, GIS, Stanfordova univerzita, PDF, Celý region, Poklad, Podobná analýza, Ohromné číslo, Obyvatelé měst, Nízký příjem, Česká republika, Hřích, Střední škola, Snímek, Vozový park, Park, Automobil, Citlivý údaj, Jednotlivé modely
Sdílet článek
Další mobilní weby