Robotické kamiony Waymo se už prohánějí Amerikou

13.  3.  2018 | Jakub Čížek

Budoucnost patří alespoň částečně autonomním vozům – to dnes už zpochybní jen málokdo – ovšem nejen těm osobním. Svůj robotický kamion chtějí snad všichni včetně Wayma, které jej konečně pustilo to ostrého testu.

Pokud budete mít letos cestu do Atlanty, v jeho průmyslové zóně byste mohli potkat bleděmodrý tahač s bílým kontejnerem a nepřehlédnutelným nápisem Waymo. Firma na východním pobřeží spouští pilotní projekt robotických kamionů.

Uber koupil Otto, startup zaměřený na samořízené kamiony Uber koupil Otto, startup zaměřený na samořízené kamiony

Google a dnes tedy Waymo vyvíjely technologii celé roky vedle svých malých sedanů a na tomto poli soupeří s celým zástupem dalších hráčů včetně Uberu, Daimleru a dalších tradičních výrobců velkých vozů.

Nákladní doprava je totiž vedle robotického taxi další segment trhu, kde by se alespoň po technické stránce mohla autonomizace prosadit zdaleka nejrychleji. Týká se to zejména dálkových transamerických tahačů.

Takhle vypadá elektrický kamion Tesly v reálu: Uniklo video z testovací jízdy Takhle vypadá elektrický kamion Tesly v reálu: Uniklo video z testovací jízdy

Má to svoji logiku, takový kamion totiž stráví většinu času na dálnici a nikoliv třeba dojížďkou do práce ve složité spleti velkoměsta jako u soukromého vozu. Vyrobit autopilota pro dálnici je tedy o několik řádů jednodušší úloha.

Robotické kamiony však nemají v Americe zrovna ustláno na růžích, této hrozby si jsou totiž vědomi i profesionální řidiči, jejichž silné odborové svazy zatím úspěšně lobují v americkém Kongresu za co nejpomalejší legalizaci plně autonomních tahačů.

Podobná vize však zatím nehrozí ani v případě Wayma, i v rámci pilotního experimentu v Atlantě totiž za volantem sedí řidič, který jízdu kontroluje a při jakékoliv komplikaci převezme řízení.

Další článek »

Diskuze
Přidat příspěvek do diskuze
Témata článku: Google, Umělá inteligence, Automobily, Waymo, Nákladní doprava, Wayma, Ostrý test, Technická stránka, Atlanta, Profesionální řidič, Tahač, Robotický kamión, Celý rok, Východní pobřeží, Robotické taxi, Vůz, Daimler, Podobná vize, Jednoduchá úloha, Průmyslová zóna, Amerika, Kamión, Pilotní projekt, Celý zástup, Autonomní vůz
Sdílet článek
Další mobilní weby