x

Průzkum OECD: Česko má katastrofální e-gov. Ano, je to bohužel parodie

17.  7.  2017 | Jakub Čížek | 24

Jsme krátce za polovinou roku 2017 a pomalu nám nastupuje už druhá generace, která vyrůstala s internetem a počítači. Chytré mobilní telefony jsou samozřejmostí a stejně tak docela rychlý internet (to nemusí být hned stomegabit).

Datová schránka a prostý občan? Stále spíše parodie na elektronický stát Datová schránka a prostý občan? Stále spíše parodie na elektronický stát

E-stonia: Severská země pochopila internet a stala se královnou e-govu E-stonia: Severská země pochopila internet a stala se královnou e-govu

Stát by měl být obrazem společnosti, z hlediska e-gov, tedy komunikace s občanem právě skrze web a chytrý mobil, však nadále naprosto selhává. Ostatně synonymem českého e-govu je Datová schránka, která se za poslední roky nikam dál neposunula a svou koncepcí připomíná přelom století. Jinými slovy, běžný občan musí být hodně nadšený early-adopter, aby si DS vůbec pořídil.

Zvláště žalostné je pak srovnání se zeměmi, které pochopily, co to elektronizace státu opravdu je – zvláště příkladné Estonsko, a v éře facebooků a twitterů umožňují občanovi a firmám se státem vyřídit v podstatě vše z tepla domova. To je v českých podmínkách zatím jen sen.

Elektronická občanka v Estonsku:

Pokud přitom chybí plnohodnotný e-gov, chybí i motivace občanů se státem komunikovat elektronicky. A právě to potvrzuje rozsáhlá studie OECD, v jejíž žebříčcích je Česká republika na samotném chvostu prakticky ve všech možných metrikách.

Elektronické volby v Estonsku:

Předehnaly nás téměř všechny země OECD včetně těch mnohem chudších. A je to ostuda, zastaralý a nedopracovaný český e-gov totiž musí být optikou každého českého teenagera s chytrým telefonem v kapse k smíchu. Přitom právě tito teenageři, až dospějí, budou podobný pokročilý e-gov opravdu vyžadovat.

Další článek »

Diskuze
24 příspěvků
Témata článku: Facebook, Web, Internet, Právo, Statistiky, Česko, Open data, E-government, Telefon, Teenager, Občanka, Česká republika, Průzkum, Rozsáhlá studie, Český teenager, Běžný občan, Český e-gov, Estonsko, Přelom století, Rychlý internet, Poslední rok, Chytrý telefon, Elektronická občanka, Datová schránka, Elektronický stát
Sdílet článek
Další mobilní weby