x

Průzkum OECD: Česko má katastrofální e-gov. Ano, je to bohužel parodie

17.  7.  2017 | Jakub Čížek | 24

Jsme krátce za polovinou roku 2017 a pomalu nám nastupuje už druhá generace, která vyrůstala s internetem a počítači. Chytré mobilní telefony jsou samozřejmostí a stejně tak docela rychlý internet (to nemusí být hned stomegabit).

Datová schránka a prostý občan? Stále spíše parodie na elektronický stát Datová schránka a prostý občan? Stále spíše parodie na elektronický stát

E-stonia: Severská země pochopila internet a stala se královnou e-govu E-stonia: Severská země pochopila internet a stala se královnou e-govu

Stát by měl být obrazem společnosti, z hlediska e-gov, tedy komunikace s občanem právě skrze web a chytrý mobil, však nadále naprosto selhává. Ostatně synonymem českého e-govu je Datová schránka, která se za poslední roky nikam dál neposunula a svou koncepcí připomíná přelom století. Jinými slovy, běžný občan musí být hodně nadšený early-adopter, aby si DS vůbec pořídil.

Zvláště žalostné je pak srovnání se zeměmi, které pochopily, co to elektronizace státu opravdu je – zvláště příkladné Estonsko, a v éře facebooků a twitterů umožňují občanovi a firmám se státem vyřídit v podstatě vše z tepla domova. To je v českých podmínkách zatím jen sen.

Elektronická občanka v Estonsku:

Pokud přitom chybí plnohodnotný e-gov, chybí i motivace občanů se státem komunikovat elektronicky. A právě to potvrzuje rozsáhlá studie OECD, v jejíž žebříčcích je Česká republika na samotném chvostu prakticky ve všech možných metrikách.

Elektronické volby v Estonsku:

Předehnaly nás téměř všechny země OECD včetně těch mnohem chudších. A je to ostuda, zastaralý a nedopracovaný český e-gov totiž musí být optikou každého českého teenagera s chytrým telefonem v kapse k smíchu. Přitom právě tito teenageři, až dospějí, budou podobný pokročilý e-gov opravdu vyžadovat.

Další článek »

Diskuze
24 příspěvků
Témata článku: Web, Facebook, Internet, Právo, Statistiky, Česko, E-government, Open data, Elektronický stát, Chytrý telefon, Elektronická občanka, Telefon, Kat, Přelom století, Chytrý mobil, Estonsko, Průzkum, Teenager, Poslední rok, Občanka, Datová schránka, Rozsáhlá studie, Česká republika, Rychlý internet, Druhá generace
Sdílet článek
Další mobilní weby