Problémy Facebooku podle Zuckerberga do 5-10 let vyřeší umělá inteligence

16.  4.  2018 | Jakub Čížek | 7

Pokud jste minulý týden sledovali alespoň pár minut výslechu Marka Zuckerberga před americkými zákonodárci, možná jste si také všimli, že na každou druhou otázku odpovídal zhruba v tom smyslu, že daný problém vyřeší umělá inteligence.

Mark Zuckerberg je na koberečku u amerického kongresu a prozrazuje, jak funguje Facebook. Sledujte živě Mark Zuckerberg je na koberečku u amerického kongresu a prozrazuje, jak funguje Facebook. Sledujte živě

Všimla si toho zaoceánská média, která se nyní řečnicky ptají, jestli za deset let nebude Zuckerberg opět na slyšení – a opět ze stejného důvodu jako letos. Aktuální kauza totiž ukázala, v čem skutečně tkví celý problém.

V netransparentnosti. Z otázek nejednoho senátora sálala naprostá neznalost, jak funguje internet a z článků obecných médií pak zase jisté nepochopení celé situace a zjednodušení na, slušně řečeno, nepřesnou tezi o tom, že Facebooku unikla jakási data z chybně zabezpečených databází.

Zuckerberg před senátory vyvracel některé konspirace. Třeba tu, že nás Facebook poslouchá přes mobil Zuckerberg před senátory vyvracel některé konspirace. Třeba tu, že nás Facebook poslouchá přes mobil

Pokud si má tedy Facebook z celé kauzy vzít nějaké ponaučení, měla by to být mnohem větší snaha vysvětlovat, co to znamená, když si zřídíte účet na jeho síti, co to jsou aplikace třetích stran, že jakoukoliv vámi veřejně sdílenou informaci může kdokoliv na webu analyzovat a sbírat a že tak mohou činit i aplikace, kterým k tomu dáte práva, i když se na první pohled může jevit, že dělají něco jiného.

Jak se však řečnicky ptá třeba Sarah Jeong z The Verge, zůstává otázkou, jestli tuto transparentnost zajistí zrovna A.I., která prý podle Zuckerberga dosáhne použitelné úrovně za 5-10 let. Pokud totiž nelze běžnému smrtelníkovi vysvětlit současný Facebook, jak asi pochopí nasazení armády automatizovaných a autonomních systémů, které se budou učit, co je to hate speech, co je to obsah propagující terorismus a další obsah, který je v rozporu s podmínkami služby.

Další článek »

Diskuze
7 příspěvků
Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Umělá inteligence, Strojové učení, Neuronová síť, Kauzy, Hate speech, Marek Zuckerberg, Automatizovaný systém, Obsah, Inteligence, Aplikace, Podmínka služby, První pohled, Zjednodušení, Celá kauza, The Verge, Celý problém, Velká snaha, Celá situace, Běžný smrtelník, Třetí strana, Stejný důvod
Sdílet článek
Další mobilní weby