» Poradna » Počítačové sítě

Vytvoření VPN serveru

Ahoj, rád bych si vytvořil domácí VPN server a měl možnost být kdykoliv součástí domácí sítě.Jen přemýšlím jak na to . Předpokládám správně že buď na neustále běžícím PC (což budu rád za radu jak na to) nebo na nějakém routeru či mikrotiku (do čehož se mi teď nechce investovat. Takže předpokládám, že asi router, ale ne každý to umí.. koupil jsem si teď JEŽÍŠ 2780 (AP) , který má sice sekci virtuální servery.. ale to asi není samotné vytvoření.. Musím mít alternativní FW?

Odpovědi na otázku

NETIS 2780

Variant provedení je vícero, projděte si to s Googlem. VPN server nemusíte mít doma, abyste se dostal do domácí sítě. Taky ji můžete vzít jinde, třeba od Protonu (má i variantu zdarma) a svoji domácí síť připojit jako jednoho z klientů. Google poradí.Co se týká vaší varianty, trochu to nechápu. Chcete doma raději nechat běžet stolní počítač, než zaplatit 500Kč za router, který to umí out of the box? Ten stolní počítač vám těch 500Kč spolehlivě sežere za dva měsíce.Pro vaše použití totiž bude stačit třeba tohle: https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/S-k... .Alternativní FW do domácích routerů nedoporčuju. Jestli chcete, aby to fungovalo, pořiďte si buď router, který to umí sám od sebe, nebo si kupte něco s přímou podporou OpenWRT. Když si to budete bastlit sám, narazíte na problémy, které vás neskutečně zdrží, a nevím, kolik stojí váš čas, podle mě se ten Mikrotik za 380Kč vyplatí.

Používám OpenVPN v routerech s alternativním "Tomato by shibby" firmwarem viz. http://tomato.groov.pl/. Aktuálně se dá koupit kvalitní dvoujádrový AC router Netgear R6400 - na czc.cz - https://www.czc.cz/netgear-smart-wifi-router... . Do něho když si nahrajete Tomato firmware, tak OpenVPN lehce zprovozníte. Klient existuje i na Android a iOS. Jinak seznam routerů s podporou Tomato firmwaru najdete zde: http://tomato.groov.pl/. Jsou tam i levnější, ale ty už se většinou nevyrábí, dají se ale koupit za par stovek např. na Aukru.

Používáme všude mikrotiky.. 941 koupíš za 5 kil.. podmínkou ale pro vytvoření serveru je aby jsi měl veřejnou IP adresu a mikrotik bylo první zařízení v síťi na konektivitě od poskytovatele ;)

Verejnou IP mit musi, ale nemusi to byt prvni zarizeni. Muze udelat port forwarding.Mam modem od O2 ktery dela NAT. Mam ho tam kvuli tomu specialnimu QoS ktery dela aby TV bezela bez problemu. Za nim mam Cisco ASA. Ktera ma WAN 10.0.0.X. Modem dela static NAT na tu IP

 |   |  FreeBSD Chrome 19.0.1084.56

Díky všem za postřehy, NETIS si nechám díky 1Gbitu LAN/WAN, dual bandu, posporou AC a dorbou ziskovostí antén... budu uvažovat nad Mikrotikem (což je složitější na konfiguraci) a nebo routerem s Open VPN. PortForwarding je samozřejmostí...Zajímala by mě tedy ještě ta varianta jak to mohu udělat, abych mohl mít VPN domů bez vlastního VPN serveru jak bylo psáno viz. výše.. s tím nemám zkušenosti..