» Poradna » Mobily

Výběr zrcadlovky

Zdravím, mám dotaz. Plánuji pořídit zrcadlovku, ale potřeboval bych se zeptat, rozhoduji se mezi značkami Canon a Nikon. Sháním zrcadlovku s výklopným displejem do 13.000. Nějaké typy jsem našel, ale co byste doporučili vy?S pozdravem, David

Odpovědi na otázku

A proč se s výběrem nepochlubíš? A od kdy je výklopný displej tak důležitým parametrem? Ani cena se nepozdává...

Výklopný displej je tak důležitým parametrem od té doby, od kdy si to budoucí majitel přeje. Třeba není schopen lehnout si na zem při focení, nebo chce fotit s foťákem nad hlavou, nebo cokoli jiného ...

u Olympusu XZ-2 mám výklopnej displej a popravdě jsem ho použil asi 3x za 5 let.. je to tak dobrý když je člověk někde v davu a chce vyfotit co se děje vepředu.. případně na makrozáběr šneka.

Myslíš, že si někdo sedne na dpreview a bude ti vybírat foťák, když jsi ani nenapsal co jsi sám našel. Promiň, ale vypadá to jakoby si spadl z višně. Jinak pokud chceš hodnotit kvalitu snímače podívej se na DXo. Obecně má Nikon lepší setové objektivy, ale řekl bych, že i čipy. Co mě však dost vadí, že Nikon neumí 16:9 (mám D5100). S tou částkou, kterou máš k dispozici, bych ti spíše doporučil Sony RX100, protože nejlepší foťák je ten, který máš zrovna u sebe. A kvalitou se RX100 lowend zrcadlovce vyrovná.

Zrcadlovka je zrcadlovkou proto, že se fotí skrz optický hledáček se zrcátky nebo hranolem a ne přes displej. K tomu si můžeš koupit nějakou "bezzrcadlovku" :)

Od té doby, co se místo na film fotí na čip, je zrcátko, pentaprizma a optický hledáček jen zcela zbytečná komplikace jednoduchého plně elektronického systému. A u těch dvou máš v Low endu na výběr: Buď jakž takž slušný snímač a mizerná skla, (Nikon), nebo lepší skla a mizerné snímače (Canon).

Ne, komplikace to rozhodně není. Samotná expozice snímku probíhá úplně stejně jako třeba u bezzrcátka, mohou být použity i naprosto stejné komponenty (obrazový snímač, obrazový procesor atd.) Zrcátko slouží pouze ke kompozici snímku před expozicí. A zde vstupují do hry osobní preference fotografa - někomu se líp komponuje přes displej, někdo nedá dopustit na elektronický hledáček, no a někdo prostě rád kouká do hledáčku plně optického

Hledáček (ať už optický či elektronický) má ale nespornou výhodu v tom, že ať už svítí slunce jak moc chce, v hledáčku člověk vidí vždy dobře.Optický hledáček má ale další nespornou výhodu. Dá se přes něj komponovat i noční scéna.

No až někdo vymyslí elektronický hledáček, který se bude alespoň vzdáleně rychlostí a dynamickým rozsahem blížit optickému a rychlost ostření zrcadlovce, tak můžou ty tvé bláboly začít nabývat na váze :) Do té doby to je jen milosrdná lež, kterou si obhajuješ své špatné rozhodnutí :)

tak viděl jsem hledáček u Sony A7 a hodně to pokročilo. Na druhou stranu mi pořád přijde, že to svítí nějak jinak a je to na koukání méně příjemné než optický. Ale pokrok je tam znát. Nicméně se musí vzít v potaz, kolik ten foťák stojí...

O tom nepochybuju, technologie displejů jde pořád dopředu, ale živý obraz to zatím pořád není :)

Fuji používá pro EVF OLED, ale stále je problém při horším osvětlení.

jo, Sony taky."As a mirrorless camera, the a7R II doesn’t have an optical viewfinder. Instead, the viewfinder uses an XGA (1024 x 768 pixels) OLED screen to provide the user with accurate previews of images."https://www.ifixit.com/Teardown/Sony+a7R+II+Tear...

Elektronický hledáček si musíš nastavením ve FW foťáku přizpůsobit. Optický má tu ,,výhodu", že s ním neuděláš nic.

Probuď se, zaspal jsi nejmíň rok!

Já ne, zato ty jsi hodně v předstihu :) Vážně, ty to samé plácáš už několik let a skutek utek :D

Proč pozadujes vyklopny displej u zrcadloviy? Zrcadlovku si lide kupuji hlavně proto aby mohli fotit přes hledáček. Též by bylo dobré uvést co chceš převážně fotit, kolik chces do toho investovat v budoucnu. Nezapomeň že nekupujes jen fotoaparát ,ale celý systém ktery neni kompatibilni s jinou značkou. Tak se pri výběru kromě samotneho fotoaparatu, dívej i.na výběr příslušenství (objektivy,blesky atd...)na jejich ceny dostupnost. Např. u Nikonu je 50mm objektiv skoro 2x tak drahy jak u Canonu, zas Nikon ma zas .... . Urci si co chceš fotit , jake objektivy a příslušenství budeš v budoucnu si dokoupit a porovnavej znacky jako celek. Též zajdi do obchodu vem si foťák do ruky , ať víš jak sedne do ruky jak se ti bude ovladat atd... To též hodně pomůže.

ne že bych nesouhlasil s tím o výklopném displeji ... ale v současnosti jsem taky majitelem jedné takové s výklopným displejem a používám ho při focení ze stativu (dlouhé expozice nebo třeba východy/západy slunce): 1) nemusím se u foťáku kroutit, prostě si to nasměruju aby se mi pohodlně stálo, 2) při těhle statických fotkách využívám digitálního přiblížení pro doladění ostření, 3) když svítí displej (live mod) tak už je zrcadlo zvednuté, takže nemusím do menu a blokovat/odblokovat ho ... co mě naštve nejvíc je když ak chytnu skvělou momentku, zmáčknu a místo fotky mám zvednutý zrcadlo ...Jinak tím jestli Nikon nebo Canon bych ho nezatěžoval, já kdysi koupil Canon, jednou jsem pořídil jinej objektiv, dvakrát upgradoval tělo a dneska jsem v situaci, že mě nemusí mrzet se toho zbavit a přejít třeba na pentax ... (popravdě asi zůstanu u Canonu i přes jejich super low-pass filter) ....

použitie ?

Zrcadlovka se vybírá podle ceny objektivů. V tvé případě klidně zrcadlovka 13 tisíc a objektiv >20 tisíc (běžná cena telezoomu).Canon a Nikon je prémiová značka foťáků=spolehlivá.

Kristepane! Měl jsi vůbec nějakou zrcadlovku v ruce?

Ty jsi (ms) děsný chytrolín.Mám Nikona. Objektiv 80-200 se světelností 2,8 jsem kupoval před 18 lety za cca. 30tis. Objektiv 28-105 ?! stál cca. 10tis., ani jeden z nich neměl tenkrát stabilizaci, blesk stál cca. 10tis.. Dnešní ultrazoom se stabilizací, ale ne s takovou světelností (3,5-5,6) 18-300 stojí cca. 30tis.Kde jdou ceny nahoru jsou kvalitní objektivy. dnešní adekvátní NIKON 70-200 mm f/2,8 G ED AF-S VRII stojí 61999 Kč.Vzhledem k tomu, že si autor chce koupit zrcadlovku, tak je mu řečeno že cenu hlavně navýší objektivy. Ty jsou drahé.Souhlas, dá se fotit i s "plasťáky", ale i ty stojí pár tisícovek. A jinak se dá celkem dlouho experimentovat s neznačkovými.Ale jak, říkáš chybí mi ty zkušenosti.

"Dnešní ultrazoom se stabilizací, ale ne s takovou světelností (3,5-5,6) 18-300 stojí cca. 30tis."To není tak úplně pravda. Velmi slušný UZ foťák Panasonic Lumix DMC-FZ1000https://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-fz100... - měl jsem v ruce a chvíli si s ním hrálStojí aktuálně 15 - 16 000 Kč a má F2.8-4.0 25-400mm, objektiv LEICA DC VARIO-ELMARIT + jednopalcový MOS snímač 20,1 megapixelů.Fotilo se s tím jak se zrcadlovkou a fotky nebyly na danou třídu vůbec marné.

Nebo FZ300, světelnost 2.8 v celém rozsahu, taky LEICA, nebo jeho upgradovaná verze FZ82. Problém je oproti FZ1000 menší čip, ale zase FZ82 se dá koupit za 7500

Canon a Nikon jsou tak akorát mainstream. O prémiovosti bych si dovolil pochybovat. V dobách kdy jsem si kupoval Pentax K-x byl Pentax kupříkladu jediný výrobce, kterému se u setových objektivů při ostření neotáčel přední element a dal se tedy normálně používat polarizační filtr. Stejně jako nebyl standardem stabilizovaný čip ap.

Zrcadlovku rozhodně ne. Je otázka několika málo let, kdy se přestanou vyrábět.

a taky pc, a automobily na tuhá paliva, a prej nebude ani tuzemák ...

To jsou ale zase bláboly :D Tohle ty šašku meleš už několik let a oni ti blbci přesto pořád zrcadlovky vyrábí, protože srovnatelná náhrada pořád neexistuje :)

Canon uvažuje o tom, že začne zrcadlovky ,,kanibalizovat" ve prospěch CSC, u Nikonů ještě chrápou, ale je to jen otázka času.

má 13 000 Kč - co konkrétně mu za ty prachy nabídneš v nezrcadlovém sektoru krom kompaktu Sony RX-100 aby to nebylo samostané tělo, ale kit?

Za 13.000 pořídíš v jakémkoli sektoru leda zoufalý Low end. Slušná těla začínají na 17.000 a objektivy od 8.000 výš. Takže za tyhle peníze leda kompakt a co největším čipem.

však právě. Rozpočet uvedl hned na začátku, takže část zde zmíněných rad je kapku mimo.

Opravdu hledáš zrcadlovku? za 13K tělo? ... mrkni radši třeba po Panasonic FZ300 a podobné třídě u ostatních výrobců

Pokud ti jde o focení přes výklopný LCD, tak opravdu nehledáš zrcadlovku.

Na záběry z podhledu/nadhledu se výklopný displej občas hodí. V případě že chce někdo se zrcadlovkou natáčet, tak je výklopný displej téměř nepostradatelný.

Já neříkám, že se to nehodí. Ale to, že u zrcadlovky je to z principu nesmyslný požadavek.

Jestli napíšeš, že je to z principu nesmyslný požadavek, tak jen ukazuješ že nevíš o čem mluvíš a nemáš ponětí na co všechno a jak se dá zrcadlovka použít.Osobně, když jsem vybíral druhou zrcadlovku, tak už jsem všechny modely bez výklopného displeje vyloučil z výběru. A není den, kdy by mi nějakej "expert" co byl názoru že je to na nic ten displej nakonec nezáviděl.

počkej ... tady chlapík hledá za cenu za kterou si nepořídím ani filtr na objektiv celej foťák, chce výklopný displej -> můj překlad zní: chce točit video ... a potom nepotřebuje zrcadlovku, nakonec pro pochopení principů focení pro něj cokoliv bez zrcadla bude sloužit uplně stejně dobře.a druhá věc je výklopný displej ... vždycky si postesknu proč top FF těla nemají výklopný displej, ale za ten dynamický rozsah a další výhody FF jsem ochotný něco obětovat ...a to nemluvím o medium ....

Myslim, ze jsou dva hlavni duvody - u top FF tela se ocekava velmi dlouha zivotnost, vysoka mechanicka odolnost a odolnost proti vode. Udelat vsechno tohle s vyklopnym displejem je tezsi.Druhym duvodem bude zrejme to, ze fotografove pouzivajici tahle tela ve vetsine pripadu displej pro vlastni foceni nepouzivaji a tim padem ani nevyzaduji. Fakt si neumim predstavit treba sportovniho fotografa nebo dokumentaristu F1 ci Dakar rallye, jak foti pres displej.

Já si zase neumím představit, jak používali hledáček když na Canon 5D natáčeli Avengers.

Nebo treba Mrtvou nevestu Tima Burtona, nebo spoustu dalsich veci...Pri nataceni Avengers nepouzivali hledacek a uz vubec ne displej na tele fotaku...

Spíš jsem chtěl poukázat na fakt, že zrcadlovky se nepoužívají jen k focení rychlých autíček.Při natáčení mají logicky připojený náhledový monitor (resp. několik) což kupodivu fotograf na Dakaru taky moc nevyužije a přesto to ta těla umožňují.Ergo, argument že tam něco není protože to někdo nepoužívá je uplně mimo.

... a chapes vyznam slov "...ve vetsine pripadu..." ?

Oni taky ve většině případů nepoužívají mikrofon a přesto je tam konektor.Oni taky ve většině případů nepoužívají náhledový monitor a stejně je tam pro něj konektor.Oni nepoužívají ve většině případů dokonce ani integrovaný mikrofon, a ten tam taky je.Oni taky ve většině případů nepoužívají integrovaný blesk, a hádej co. On tam překvapivě taky je. Je to pro tebe dostatečné množství "ve většině případů" aby ti došlo co jsem měl na mysli?

Asi si nekdo u vyrobce udelal analyzu a zjistil, ktere veci uzivatele chteji (nebo je ma konkurence) a ktere tolik ne. Asi se casem dockame i toho vyklopneho displeje :) Nehlede na to, ze je asi trochu rozdil ve vestaveni konektoru (a vnitrniho mikrofonu) a vykopneho displeje do tela, ktere musi prezit opravdu hodne veci bez uhony.Nehlede na to, ze ty spickove modely casto nemaji ten tebou zminovany integrovany blesk. Zase se muzeme dohadovat o tom, jestli je to kvuli odolnosti nebo proto, ze to uzivatele nechteji/nepotrebuji.

Nevím jak ty, ale já se nepotřebuji hádat. Možnost odolnosti jsem nikde nezpochybňoval a rozhodně na tom něco být může. Ovšem odůvodnění "fotografem F1 co to nepoužívá" bylo prostě mimo.

No, to je jiste nesmysl, ale dam boty, ze nepouzivali ani display fotaku Na to se pouziva externi hledacek a externi 7-12" display. A samosebou nejlepsi je prejit na skutecne kamery (Sony FS5, Canon Cinema EOS,...) s primym SDI vystupem.

Jirko, to první to je samozřejmě legitimní a pravdě mi to nikdy nedošlo, že tohle může být důvod. -> každopádně se dá snadno nahradit spárováním s mobilní aplikací, takže není potřeba mít displej vyklápěcí, když můžu mít remote.A tam vaše představivost končí .... ale fotit makro, produkt nebo krajinu + cokoliv ze stativu tak je ten displej velmi užitečný. Osobně nechápu jak někteří fotografové dokáží zaostřit přes hledáček manuálně ... já vidím dobře, ale tohle je pro mě jedna z nejsložitějších věcí ve fotografii

Na makro, produkt a podobne uz davno existuji ruzna prislusenstvi (casto uz o dob filmovych fotaku), ktera tyhle problemy resi, viz treba https://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-Angle-Finde... Nehlede na to, ze tu zminenou moznost ovladani pres mobil :)

Obávám se, že narážka byla absenci fresnelovy čočky u moderních foťáků a tím problematické manuální ostření, které displej snadno řeší tím, že si to člověk může zvětšit a důkladně zkontrolovat ostrost.

Treba i proto ma ten zminovany nastavec na hledacek moznost priblizeni, aby zjednodusil ostreni :) Nehlede na to, ze existuji vymenne matnice, ktere muzes pouzit. Viz https://www.learn.usa.canon.com/app/pdfs/quickguides/CDLC... .A to ostreni si muzes zkontrolovat i v te mobilni aplikaci...

A taky si můžu nechat přejet koule náklaďákem. Otázkou je ale proč bych to dělal?Chápu že vás asi někdy v minulém životě nějaký výklopný displej zabil a tak k nim máte absolutní odpor. Ovšem odargumentovat nepotřebnost displeje tím, že si v můžu vyměnit matnici nebo si připojit telefon, to už fakt trochu silné kafe. Ne že by to snad nebyla pravda, ale fakt to není důvod k tomu zbavit se displeje.

Nikde jsem nepsal o nepotrebnosti displeje. Psal jsem o pravdepodobne nizke priorite vyklopneho displeje pro typickeho majitele "top" fotaku. A zminil jsem to az po te mechanicke odolnosti, ktera je podle mne primarnim duvodem, proc tam ty vyklopne displeje dnes nejsou. Jinak proti vyklopnym displejum nic nemam, i kdyz na mych zrcadlovkach mi nikdy nechybely. Ale chapu jejich vyhody a nikdy mi neublizily Howgh.

teď si uvědomuju, že i já sám plácám blbosti ... mám Canon 80D - ten má weather sealed a dust proof tělo (stejně jako třeba 5D mark IV) a zároveň má i výklopný displej ... takže ten opravdový důvod proč na drahých přístrojích není bude někde jinde .... asi spíš že typický majitel lepší zrcadlovky prostě výklop nepoužívá nebo že by to zabralo moc místa a už tak dost velké tělo by bylo ještě větší.

a) displej by musel byt o neco mensi (ramecek a mechanismus vyklopu).b) vetsi riziko ulomeni nebo jineho poskozeni - to se u tech nejvyssich rad proste netoleruje - pocita se s tim, ze je vezmes nekam do divociny a fotak to musi prezit, pokud ho nehodis do jicnu sopky.

to je pravda že 80D má o něco méně bodů (-1/3) a menší úhlopříčku, ale s tím ulomením nevím nevím. třeba Nikon D850 má výklopný displej - sice ne tak jako to má Canon, to určitě není ten správný argument.Jinak pokud někomu padá foťák na zem (nebo se mu nedejbože láme displej) bude to zřejmě ta nejmenší ztráta, protože hnutý mechanismus zrcadla a roz****** objektiv je si myslím horší bolístka .... chápu, že se to snažíte ospravedlnit, ale reálný důvod proč nemít výklopný displej krom velikosti asi nebude ....

Zaostřit přes EVF manuálně, když si můžu zapnout Focus Peaking, je brnkačka, dokonce mi to i ukáže odkud kam bude ta fotka ostrá, takže v režimu A si nastavím clonu tak, abych měl ostré jen to, co chci, automatika mi nastaví čas a pokud čas vychází nevhodně, změním ISO. Ale s optickým hledáčkem tohle dělat nejde.

Nesmyslný to je, pokud je to jediný parametr při výběru zrcadlovky. Zvláště v této ceně. Se zrcadlovkou se dělaly psí kusy i dříve, výklopný displej je něco navíc.Jinak, tazatel se už neuráčil ozvat.

Když chceš fotit přes displej, tak na co neohrabané a těžké zrcátko? Abys vypadal jako profík, když máš škatuli, na které je napsáno CANON, nebo NIKON?

Displej je potřeba hlavně pro natáčení, nikoli pro focení. (Jasně, nezapomeň mi začít vysvětlovat jaká je blbost točit na zrcadlovku). Zrcadlovka jednak z důvodu kompatibility se starším vybavením, dalším z mnoha důvodů je MagicLantern.

Hloupost je mozna dat to na "prvni misto" v pozadavcich, ale obcas se to muze hodit. Asi tak 5x za 5 let by se mi byval vyklopny display u 50D hodil, takze az nekdy v budoucnu budu kupuvat novy fotak a bude mit vyklopny display - ok, dobry, kdyz ho mit nebude tak asi se z toho nerozplacu Ale jako nesmysl bych to nevidel.Tip: Treba je to vasnivy fotograf malych kyticek co jsou nizko u zeme a tam by se vyklopny display hodil...

si lehneš ne? když se něco takovýho pokusím vyfotit přes displej stejně nakonec zjistím, že v rámci stability si radši ušpiním sako

Jsou mista, kde si nelehnes a nebo lehnes a uz je u tebe spravne parku

Kdybych ještě nějaký foťák kupoval (a že jich už pár mám nebo měl), tak jedině s výklopným displejem. Je to jeden ze základních požadavků (i pro zrcadlovku).

1) Nikdy, ale opravdu nikdy se nikde neptej skupiny lidí jestli volit Canon nebo Nikon. Leda bys chtěl aby se navzájem postříleli...2) Proč zrovna zrcadlovka?3) Ujasni si, na co ten foťák chceš (Budeš to pořád nosit s sebou? Budeš s tím natáčet video? Jestli ano, bude to hlavní využití? Hodláš měnit objektivy? atp)4) Opravdu budeš měnit objektivy? Je ti jasný kolik stojí, jsi s tím smířen a opravdu si ty objektivy budeš kupovat? Jestli hodláš skončit u seťáku, tak to se rovnou poohlídni jinde

pro mne za mne se Nikonisti s Canonistama můžou postřílet dle libosti A my ostatní mu pak poradíme

Rada je jednoduchá. Pořiď si Olyho, nebo Panasonic; Oly M 10/III začíná na 17.000 za tělo a pro toho, kdo se fotografováním neživí a nechce vláčet neohrabanou a těžkou škatuli je to ideální volba. Má výměnné objektivy a můžeš vybírat z více než 150 různých od různých výrobců; navíc skla pro Pana a Olyho jsou plně kompatibilní.

jsem spokojen s Pentaxem a zrcátko mi neva Pokud bych přešel, tak možná na FF Sonku

Hračky se vybírají v hračkárně a ne tady.

Ty zrcadlovku evidentně nepotřebuješ a vůbec netušíš co s ní budeš dělat.

zajímavý jak sem někdo vždycky hodí takovej přiblblej dotaz a spolehlivě tím rozjede rozhádanou megadiskuzi pnou rad a doporučení, ale už se tu v podstatě neobjeví a nic nenapíše Tak hlavně že se někdo baví a redakci se sypou love za reklamu.

Tu možnost jsem už naznačil v 11:32, teď bych doporučil se už na toho Trolla vykašlat.

Řešil jsem před časem podobnou otázku (až na ten výklopný displej). Fotografuji už 50 let a za ty roky jsem trošku pochopil, v čem se ty dvě firmy liší. Nejdůležitější na fotoaparátu je objektiv. Obě firmy mají skvělé objektivy, ale historicky Nikon se vždy více soustředil na ostrost kresby zatímco Canon na dokonalé barevné podání. Dnes obě firmy dosahují podobných výsledků, ale ta tradice (zřejmě spočívá v původním designu objektivu) tam zůstává. Nikon má stále ostřejší kresbu, Canon lepší podání barev. Záleží na tobě, co upřednostňuješ. Já osobně jsem měl vždy Nikon.

Já jsem se prakticy LLC zbavil hned, jak se na trhu objevil první trochu slušnější digitál. Dnes mám Olyho M 1 a do jakékoli zrcadlovky bych už nikdy nešel. Jde jen o to, zvyknout si na to, že některé věci je třeba dělat jinak a pokud chci, aby mi foťák ,,sedl" musíím si pohrát s firmwarem, protože defaultní nastavení od výrobce je takové, aby ,,to" jakžtakž fotilo, na kartu se ukládalo co nejméně dat a výsledek šel zpracovat i na tom nejslabším počítadle v programech, jako Irfan wiev a spol. Když si s FW pohrajete, nastavíte maximum, které přístroj umí a smíříte se s tím, že budete potřebovat větší a rychlejší kartu, kvalitnější HW a SW pro postprocesing a naučíte se s tím vším zacházet, dopracujete se i s poměrně levným foťákem k mnohem lepším výsledkům. A je úplně jedno, jestli to bude fotomobil, nebo CSC s MFT, nebo nějaký FF lowend. Ono při tom, co se dnes s fotkami dělá není naprosto nutné, mít něco lepšího než právě ten fotomobil; většina úložišť bere jen JPG do 2 - 5 MB na obrázek a s těmito parametry mezi fotkou ze zrcadlovky, nebo fotomobilu rozdíl, zejména na 5" a menším displeji není šance poznat.

Když jsem svou první zrcadlovku vybíral já, (nejlevnější) modely od Canonu a Nikonu se příliš nelišily. Zašel jsem do kamenného obchodu, oba jsem si vzal do rukou a brzy jsem měl jasno. Neříkám, že je pohodlnost gripu nejdůležitější parametr, ale může v rozhodování pomoct. Případně se dá taky zvážit, jestli máš ve svém okolí někoho, kdo už nějakou značku má... i když... ono se myslím říká, že žena a objektivy se nepůjčují .

No, to je vtipný V tomhle smyslu ten dotaz na NASku rozhodně nezněl.Napsal jsem podle mě dost podstatných informací, co bych rád, aby to umělo, kromě kapacity (to jsem doplnil) a ceny (obecně jen zbytečně neutrácet).U zrcadlovky bych se bavil na co to chci (architektura a makro), hlavně o ohnisku, světelnosti, RAW, dosahu blesku při focení v interieru, optické kvalitě objektivů (např. zkreslení a ostrost v rozích) atd.Ale jinak zrovna tvoje rady k NASce (jestli tenhle vtípek psal ZROM) mi docela pomohly.

A ještě dodávám, že jsem řešil "netahat toho zbytečně moc" a mít jeden základní zoom, řešil jsem v důsledku víc objektivy, než tělo.

Koukam, ze tady vsichni delame chytre, ale nikdo ti vlastne neodpovedel na otazku. Tak se o to pokusim - v tehle cenove kategorii je to jedno, fotky budou delat fotaky od obou vyrobcu dobre. Pokud mas tu moznost, osahej si fotaky a vyber ten, ktery ti lip sedi do ruky. A jestli mas nekoho v okoli (kamarad, pribuzny), kdo ma "drazsi" fotak a objektivy, zvaz koupi stejne znacky, aby sis mohl obcas objektivy pujcit a vyzkouset.

pokud je šetřivý, tak bych si dal bacha na levné Nikony, protože jsem slyšel, že těla nemají ostřicí motor, takže levnější AF objektivy bez vlastního motoru mu nebudou automaticky ostřit. Což je podle mne fakt pruda.

Ježišmarjá co to mají u Nikonu za objektivy? U Canonu (jsem Canonista tak to vím zcela bezpečně) mají všechny objektivy značky Canon ostřící motor v těle objektivu Mimochodem mám objednané nové tělo - Canon EOS 200D. Už je na cestě

Starsi (a dnes mozna i ty novejsi a drazsi) Nikony mely motor v tele fotaku a objektivy s tim pocitaly. Dnes to Nikon dela stejne jako Canon, tj. motor v objektivu. Znamena to jen to, ze na nova tela nejdou nasadit nektere starsi objektivy (resp. jdou, ale neostri). Tazateli to zcela jiste nehrozi, protoze zrejme bude kupovat set tela a objektivu, ktery bude fungovat bez problemu.200D je vyborne telo, mam zkusenost se 100D a na tu velikost a cenu je to parada. A 200D je oproti 100D dost vylepsena :)

já myslím, že za tu cenu by sehnal i 760D nebo možná bazar 77D

Nó, ona ta 200D má samozřejmě zjednodušené ovládání a méně ostřících bodů (já ale stejně ostřím jenom na prostřední), ale co se týká kvality obrazového snímače a image procesoru, tak se může s 760D, ba i s 77D směle měřit

Jo, to já nevím, co Nikon a Canon - já nejsem fanouškem ani jednoho.Spíš jde o to, že šetřílek co bude chtít teleobjektiv by si třeba za 3 litry koupil Tamron AF 70-300mm f/4-5,6 Di LD Macrohttps://objektivy.heureka.cz/tamron-af-70-300mm-f-4-5_... (taky jsem ho míval a pro začátek fajn)jenže na některých tělech z toho bude hloupý manuální sklo...Nevím jak vy, ale já jsem docela rád, že u zrcadlovky ten motor v těle je, takže krom svého objektivu s ultrasonic motorkem tam klidně nacpu i ten zmíněný Tamron nebo cokoliv co má stejný bajonet.

Tak to ale proste je, Nikon se na kompatibilitu tolik neohlizi, viz treba "trvanlivost" jeho blesku za poslednich 15 let. Minimalne dvakrat tam nastalo "stare blesky vam s timto novym telem nebudou plne fungovat". Canon udelal velky rez v roce 1987 prechodem na EF system a od te se o to uzivatel nemusi starat, jen je potreba nezkouset cpat EF-S objektiv na fullframe telo (ono to vetsinou fyzicky nejde). Ja na novem tele pouzivam objektiv vyrobeny v roce 1997 a bez problemu funguje.Ale jak jsem psal - ani tohle tazatele zrejme trapit nebude.