» Poradna » Ostatní

UEFI boot a neUEFI - v čem se liší?

Dobrý den; nová základní deska od MSI s UEFI BIOSem nabízí mimo jiné obvyklý boot z optické mechaniky a EFI boot z téže mechaniky. Totéž třeba z HDD. Jakýpak je rozdíl v bootu UEFI a neUEFI? Děkuji za věcné odpovědi.

Odpovědi na otázku

UEFI jo kompletne prepracovany BIOS, je 64bitovy a mimo jine se pouziva uplne novy zavadec operacniho systemu. Proto se to da v biosu prepnout, protoze pokud mate uz na disku nainstalovan system s klasickym zavadecem a prepnete na EFI boot, tak vam to nenabootuje. Pokud budete instalovat system znova, je lepsi doisk zformatovat, v biosu prepnout na EFI boot a instalovat v tomto rezimu. Instalacni medium to ovsem musi umet, v pripade Windows 7 napriklad je potreba nektere soubory prekopirovat do root DVD media. Pokud ale mate operacni system uz nainstalovan, tak to nechte tak, tam nejaky extra rozdil neuvidite, je to spis do budoucna.

Operační systém budu teprve instalovat z origináního média (W7 64b). Jaké soubory bych měl ale zkopírovat mi z toho není úplně jasné. V podstatě mi tedy uniká, zda mám instalaci spustit z optické mechaniky nebo z téže mechaniky UEFI? Disk mám < 2TB.

Já bych spíš řekl, že nemáš originální W a máš strach co na to "medicína".

Mám originální, ale asi bude nejrychlejší zkusit obě metody, v čem bude rozdíl - nejspíš také nevíš?

Já bych volil tu novější, klasický BIOS je už zastaralý.

nutne mít Win7 SP1

Tvoje starosti bych chtěl mít... Jsi asi psychicky labilní.

Body_link: když neporadíš tak aspoň tady nežvaň blbosti.

Díky moc jsi mi pomohl.

Liší se opravdu a jen v jednom písmenku. Na EFI se podívej kdekoliv na netu (strejda G.). To "U" znamená pouze "sjednocený", což je dobrý počin výrobců v tom, že chtějí opravdu sjednotit tuhle "předůležitou" součást startování OS. Jinak vlastní EFI má nepřekonatelnou výhodu v tom, že dovoluje boot drive, které mají více než 2 TB (z těch výhod je to jediná a podstatné). Zbytek je docela slušné svinstvo srovnatelné např. s fantastickou verzí SW Nero, která plnila prakticky všechny možné na něho kladené úkoly rychle a bez problémů na pár MB dat s verzí pozdější, která už jen představovala neskutečný moloch na více než 135 MB. I u UEFI se mluví o tom, co vše tento prťavý "OS" dokáže - např. odeslat foto obrazovky "někam" (slyším, jak mnozí tleskají) - či nedokáže. Ale pevně věřím, že jeho možnosti neskončí u zažehnutí táboráku nebo odstranění spleenu (může jít i o tu slezinu). Prostě aby nám tady nevzniklo monstrum, které za čas bude potřebovat SBIOS (tedy "SUPER"-Bios). Ach jo.

A jakou položku bys tedy zvolil před instalací W7 64b? Boot z obvyklé optické mechaniky nebo UEFI téže mechaniky?

Nerozumím tomu "jakou položku"? Nic bych nevolil. Klasicky nainstaluju OS WXP (W7) z mechaniky nebo z flasky a je hotovo. I EFI dovoluje volbu a pořadí bootování. A jaké nacpeš na drive zavaděče je jen tvůj problém.

Napsal jsem to naprosto srozumitelně: Instalačky mohu spustit buď klasicky z optické mechaniky nebo mi tu samou optickou mechaniku BIOS nabízí ještě jako UEFI a proto se ptám, jaký bude v těchto volbách rozdíl?

Osobně bych volil UEFI, v biosu bych nastavil UEFI boot only. Zastaralá MBR se dnes již prakticky nepoužívá, navíc přes EFI ti bude startovat systém o 2/3 rychleji. Taky nebudeš omezený při rozdělování disku pouze 4mi primárními oddíly, tak jak omezuje MBR .

To je fakt obmedzenie. Kto má doma 4 primárne partície na jednom disku???

hlavně by sis měl instalovat Win 7, pak můžeš přes UEFI měnit frekvenci a další věci rovnou z Windows, bez resetu v reálnym čase (např násobiče cpu, napětí . . )

.... už ani nic neříkám .... " bez resetu v reálnym čase " ....

Tvrdíte že v v tom bootovani není rozdíl a proč je teda má grafika Sapphire R9 290X VAPOR-X 8GB přes uefi výkonnější než přes bios?

Jo přijde mi naprosto "super" mluvit o výkonu grafické karty ve spojitosti s typem BIOSu - UEFI / Legacy. Osobně bych preferoval klasický program SETUP, kterým si měním hodnoty v BIOS. Nějaký grafický ptákoviny typu - pohyblivé ikony točícího se ventilátoru fakt nepotřebuju. Mnohem přínosnější je počet otáček RPM (který taky nutně potřebuju), stejně tak nutně potřebuji mít myš v SETUPu BIOSu (jen nevím proč?). UEFI je podle mě ptákovina, která donutí uživatele koupit nové železo a výrobcům zajistí další odbyt, protože komu se hodí 10let fungující PC. Tak k tomu je podle mě UEFI.