Aky je prosim rozdiel medzi Ryzen 5 5600 vs. 5600G v praxi ?

Ahoj.Aky je prosim vas chlapci a dievcata, rozdiel medzi nasledovnymi dvoma CPU ?Ryzen 5 5600VS.Ryzen 5 5600GMyslim tym ako rozdiel prakticky. Rozdiely v praxi, po nasadeni v PC. Napriklad pri hrani hry alebo pri pozerani Youtube videi (web browseri vyuzivaju vykon GPU). Viem, ze pismeno G na konci predstavuje nieco ako "Graphic - included", tzn. ze je tam uz tiez GPU a nie iba CPU, zabudovany. Zaujima ma to prave preto, ze na Alze je ten model procesora G, dokonca o 10 EUR lacnejsi, ako standardny model procesora. Takze ake su nevyhody tohto G moduelu kedze je lacnejsi ?! Viac sa zahrieva v zatazi ?! Ma vyssiu spotrebu energie z PSU ?! Alebo tento GPU, vo vnutri, pracuje na ukor vykonu CPU (nieco ako zdielany vykon CPU aj pre graficky vykon) ? Alebo preco je o 10 EUR lacnejsi tento model s pismenom G na konci ?Naopak model s pismenom X je o dost drahsi... to len tak na okraj... tento model X ma ani velmi nezaujima. Jedna sa o XFR - rozsirene range auto-taktovacich vysokych frekvencii, pre procesor, aby sa dokazal pretaktovat samotny procesor na este vyssie frekvencie, nez sa dokaze auto-taktovat ten zakladny model (bez pismenok na konci oznacenia procesora). Toto ja osobne nepotrebujem a nevyuzijem a uplne mi postacuje aj model bez pismena X, pretoze je tam narast vykonu len velmi slaby, zatial co cenovy rozdiel je dost markantny.Dakujem.

Odpovědi na otázku

tak si najdi nejake testy na ytb. 5600 nema grafiku, a ide na vyssich frekvenciach. G procesory tiez nepodporuju pcie4, tak ti pojde pomalsie NVMe SSD, ak take mas.

Praveze som si to hladal a pozeral na internete. Su to uplne identicke procesory. Rozdiel je iba v tom, ze model "G" ma navyse aj integrovanu graficku kartu.Tak preto sa pytam. Ze ci niekto nema realnu skusenost.Ja vyuzivam samozrjeme PCI-E 3.0 16x na maticnej doske a mam v nej vzdy nejaku z vykonnejsich hernych graf. kariet, takze nepotrebujem integrovanu graf. kartu v CPU. Jedna sa mi o to, ze ked je to lacnejsie, a pokial v tom nie su vobec ziadne nevyhody, tak pre 10 EUR sa asi vyplati ten "G" model, nez standardny model. Ale nie som si prave isty. Co ak sa napriklad ten "G" viac zohrieva (logicky, kedze produkuje viac tepla v zatazi a pri vyuzivani graf. karty v procesore).

Úplně identické ty procesory nejsou. Celkem logicky ten bez GPU bude zvládat vyšší frekvence, protože se mu tam nemotá do toho a netopí navíc grafické jádro. Takže hádanka je jednoduchá, pokud ti stačí výkon integrované grafiky, bez "G", ale pokud budeš mít i dedikovanou grafiku, tak je rozhodně vhodněhší CPU bez "G"

Tak potom som asi natrafil na 2-3 webstranky, ktore uvadzaju nepravide informacie. Pretoze co som ja nasiel, tak 5600 vs 5600G mali na webstranka uvedene presne ideneticke pracovne frekvencie - jak v zakladnej frekvencii, tak aj pre "turbo" frekvenciu. Rozdiel je praveze az medzi 5600 a 5600X, reps. tiez medzi 5600G a 5600X, pretoze onen "X" model, ma vsetky svoje frekvencie zvysene o 200MHz.

Fór je v tom, že "turbo frekvenci" ti nikdo nezaručuje. Ta je totiž velmi závislá na konkrétním kusu procesoru, na kvalitě základní desky a na výkonu chlazení. Nefunguje to tak, jako kdysi dávno v dobách třeba procesorů 386, kdy na case bylo tlačítko s nápise, turbo. V základu jel procesor třeba na 20MHz a se zapnutým turbem 40MHz. Dnes procesor o maximální frekvenci rozhoduje sám podle napájení, zátěže, teploty a kvality konkrétního kusu křemíku tak, aby procesor jel stabilně. A z toho vyplývá, že na maximální takty se dostane spíš procesor, kterému ve společném obalu netopí navíc ještě grafické jádro. Tudíž ano, základní takty můžou být stejné a stejné můžou být i uvedené teoretické maximální turbo takty, ovšem s procesorem bez "G" máš mnohem větší šanci, že se jim přiblížíš. Normálně totiž s běžnou deskou a průměrným chlazením na maximální turbo nedosáhneš s žádným z nich. Ale s tím bez G se jim přblížíš víc. Pokud bys chtěl jet opravdu na max., tak budeš potřebovat drahou kvalitní desku a nějaký super chladič.

Ano presne tak. A ja dokonca poznam aj algoritmus, na zaklade ktoreho, sa riadi max. frekvencia procesora resp. ta ktora bude vo finale nastavena :). Takze ten "X" model je len a len to, ze je tam este vyssia frekvencia, nez u modelu procesora bez pismena "X". Takze vo finale ten "X" je iba marketingovy trik, tak ako tomu bolo vzdy a aj vsade bude. Napriklad mobilne rady 5600 maju tiez "zazracne pismeno" na konci oznacenia procesora. Ale to si bezni smrtelnici ani neuvedomuju. Ja beztak nepouzivam pretaktovanie procesorov... vzdy pouzivam to, co BIOS nastavil... pretoze uz nemam 15r. ako kedysi davno :) a mne sa s tym taktovanim ani nechce trapit... niekedy za mlada ma to este bavilo... skusat vytazit o par percent viac... ale dnes uz ma to nebavi skusat. Momentalne mam v PC procesor 1800X. Ten ma originalnu pracovnu frekvenciu 3.6 GHz, no cez onen XFR, sa posunula automaticky na 3.7 GHz stabilnych. V podstate vzdy tam je vidiet 3.7 GHz ak nieco zacnem robit na PC. Obcas to vyskakuje aj na 4.0 az 4.1 GHz (pri hrani hier) ale to su len take zablesky. Takze to je nepodstatne. Pritom pouzivam len obycajny hlinikovy, velky, masivny, chladic Noctua NH-D15 a ziadne vodne chladenie. Mna to jednoducho "nesere" to taktovanie "X" algoritmom. Ja si viem aj sam posunut frekvenciu o 100-300 MHz na tvrdo a nechat ju tak, ak bude CPU stabilny. Vlastne to ani nebude povazovane za pretaktovanie CPU pretoze tak funguju bezne "X" rady Ryzen procesorov (o trochu zvysena frekvencia). Rozdiel je iba v tom, ze ti to ten AMD CPU dokaze nastavit automaticky a potom aj vyuzivat tuto nastavenu frekvenciu.

No vidíš, já mám R5 3600 a jede mi trvale na 4,2GHz all core

Tak to znamená, že máš blbý Power Management. Na co je dobré mít All Core stále na 4,2 GHz, když ten výkon v daný okamžik nepotřebuješ? Není lepší řídit frekvenci podle zátěže?

Max. výkon má o 1ms skôr

niesu to rovnake procesory, daj si to do googlu a zbadas. Kazdopadne najvacsi rozdiel je ta podpora pcie3/4 a grafika. Co sa samotneho vykonu tyka, tak dolezite su allcore turba, ktore ale zo specs nevycitas, takze si pozri testy a neteoretizuj tu. Kup ten, co bude lepsi pre tvoje potreby.

Hm zvlastne. Ja som skor pocul opak. A sice, ze vypoctovy vykon skrze multi-thread, je nepodstatny. A naopak single-thread testy su velmi dolezite. Vacsina aplikacii a algoritmov totiz, bohuzial, stale pracuje ako single-thread- ako jedno samostatne vlakno. Sice si CPU dokaze rozlozit aj 1-vlaknovy proces medzi viac jadra, ale to ti vykon nijak nezdvihne :). Akurat sa tym setri teplota a spotrebovana energia procesoru. Takze multi-thread je nepodstatny a nedolezity. Single-thread je velmi dolezity, pretoze to je priamo-umerne napriklad rychlosti spustenia systemu Windows v tvojom PC. Pochopitelne drivery, systemove kniznice, algoritmy, kody v OS Windows, nie su naprogramovane ako viac-vlaknove. Vzdy bezia len ako 1 samostatny proces. To ze si tento proces, dokaze CPU hodit cez viac GPU, vsak nezvysuje jeho vykon, ale iba tym usetris cas procesora na ine operacie. Vypoctvovy vykon by bol vyuzit cez viac jadra / vlakna len v takom pripade, ak by bola z matematickeho hladiska, napisana aplikacia / kod / algoritmus pre viac vlakien (nieco ako paralelne vypocitanie prikladu pre gymnazistov, ha ha) a dokazalo by to fungovat v postate 16x nasobne rychlejsie, tak to by bola ina kava. Zial. Tak to nefunguje. Cize su dolezite iba single-thread udaje vypoctvoveho vykonu. Sam som ako IT-ckar bol nie raz velmi sklamany z toho, ako 8 jadrovy procesor, bol MENEJ VYKONNY nez napriklad 6 jadrovy procesor rovnakej rodiny. Rozdiel bol len vo frekvenciach. Ten 6-jadrovy mal vyssiu frekvenciu a vyssi vykon single-thread. A Windows sa na tomto 6-jadrovom, spustil rychlejsie, nez na 8-jadrovom. Tiez sa to da porovnat tak, ze si zozenies dva ideticke CPU akurat rozdiel bude v pocte jadier. Nabeh Windows ci nejakej hry a aplikacie, vobec neni zavisli na pocte jadier procesora alebo na pocte virtualnych vlakien procesora. Zalezi na single-thread vykone. 90% kodu je napisanych ako 1-vlaknovych. To ze sa to snazia tvorcovia AMD a INTEL posielat aj cez viac jadier / vlakien, nezvysuje vykon, ale Ukázat celý příspěvek

zase preklep sorry... to "GPU" v texte hore... to malo byt "CPU" a nie "GPU"... sorry

ty si naozaj maxik, ze?

To je nejakej jedlo ? Alebo co presne ma byt to "maxik" ? Prispevok nahlaseny za "off-topic".

Ne, je to tohle: https://www.zive.cz/poradna/ako-na-dual-chann... , ale je naprosto jasné, oč tomu jedinci jde."Upozornění bylo odesláno." Není důvod, aby se to zvrhlo jako minule!

5600G má poloviční L3 Cache

Jistý člen domácnosti už poměrně dlouhodobě využívá 5600G.Ještě z doby, kdy jiné verze nebyly.Osobně bych se rozhodoval, jestli chceš sestavu do jednoduché kanceláře bez grafiky. Tak bych ho vzal. Jinak bych vzal ten bez grafiky a dokopil grafiku zvlášť.Ryzen 5 5600 je novější revize a takyže je o chlup výkonnější.Viz https://versus.com/en/amd-ryzen-5-5600g-vs-a...

"uplne mi postacuje aj model bez pismena X, pretoze je tam narast vykonu len velmi slaby"No, když se podívam na youtube na Ryzen 5 5600G vs Ryzen 5 5600X, myslím, že to, co vidím je cokoliv, jen ne velmi maly rozdil. Naklikano ve videu https://www.youtube.com/watch:Call of Duty : Warzone 145 fps vs 179 fpsCyberpunk: 80 fps vs 104 fpsHitman 3: 100 fps vs 134 fps.

Dobre. Ale ty si teraz neporovnaval CPU vykon. Si si toho vedomi ? Porovnal si graficky 3D vykon. V tomto pripade, dokaze driver grafickej karty pouzivat GPU integrovany v CPU a zaroven pouziva samotnu graficku lkartu PCIe 16x zasunutu do slotu na maticnej doske. Takze tieto testy su neobjektivne a irelevantne.Sice je pravdou, ze to zdvihne 3D vykon, ale o ten mne osobne nejde.Mna zaujima samotny vypoctovy vykon, samotneho CPU. Jednoducho povedane, aby sa moj Windows 10 nespustal 60 sekund, ale len 45 sekund, na rovnakej PC zostave (je len ako priklad vyuzitia vkyonnejsieho CPU).

ty si uplne mimo

Nevies o pocitacoch nic. Viac mi nic nepis. Diky. BTW, precitaj si ten dalsi moj prispevok nizsie, v poradi, pretoze som sa opravil a zaroven odvovodnil ten nezmysel z odkazu na Youtube... ktory je irelevantny a bezpredmetny. Na tom Youtube videu nieje nic ineho nez porovnanie PRETAKTOVANEHO procesoru s NEPRETAKTOVANYM. Pochop to konecne. Vsak ty nevies ani kde je Sever. Tak ako mi chces radit. Prepac, ale nepis nic viac. Od teba nechcem ziadnu radu viac. Este sa tu budes aj navazat do mna. Toto je nonsens fakt akoze. Model procesora "X" ma jedinu vyhovu a to, ze sa dokaze AUTOMATICKY pretaktovat aj na vyssie frekvencie, ale to je len za predpokladu, ze splnis velmi dolezite kriteria (kvalitne vodne chladenie, kvalitna maticna doska s dobrym napajacim obdovom a kvalitny ATX zdroj).

ok :) ale len aby si vedel, aj v tomto prispevku co si napisal je naozaj komplet vsetko uplne inak.

Najprv by si musel mat ine renomé. Az potom by som veril tomu, co tu pises. Ale z 90% v tebe vidim len mladeho chlapca, co nedostal spravnj vychovu a nema ziadnu sebareflexiu. Doteraz si nenapisal jediny vecny argument. Naopak pises len hate prejavy a "off-topic" dristy. A este chces, aby som tomu co pises, nejako veril ? Clovece... z tvojho spravania sa v diskusii, si naozaj nic ineho mysliet nedokazem, nez len to, ze si nast-rocny chlapec, ktory nedostal od rodicov ani raz za ucho... typicky rozcicany chlapec, co vsade bol, vsetko vie, vo vsetkom ma pravdu... ale... to si mysli len on sam, takto odchovany chalan... pretoze pravdu uvidis az vtedy, ked budes nauceny pozerat sa na seba aj z ineho uhla. Lenze tebe ten iny uhol nebolo umoznene vidiet. No... ale ako som napisal... uz radsej nebudem stracat cas. Chcel som vediet, ci ma vobec nejake vyhody a nevyhody model procesora "G", oproti standardnemu modelu procesora. Napokon sa tu dozvedam, ze G a standardny model maju odlisne frekvencie (nie je to pravda) alebo nejaky YT odkaz na testy "X" modelu procesora (irelevantne a dokonca tam slo o porovnanie pretaktovaneho CPU a nie o nejake vyhody a nevyhody "G" rady procesorov v porovnani so standardnym modelom procesora).

Cena +46,41% a za to dostanete + 9,76% celkového skóre naviac. A to se milí Horste vyplatí. Pokiaľ zavoláš do 20 min dostaneš aj pastu od svedkov pastovacích v hodnote 3€. A to sa už oplatí.

* Ceny beriem z https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-5600G...

Niekomu áno, ale väčšine?

Na heuréke máš rozdiel v najnižšej cene iba cca 10€ (162 vs 172 €), čo zodpovedá približne i rozdielu vo výkone.

Jaj pockat prepac. Ty si mi tu hodil porovnanie X a G modelov. To je este viac irelevantne :D. Ak by si si nieco precital o tych "X" tak vies, ze XFR je sice na vyssich frekvenciach... ale za aku cenu ?! Za prve potrebujes velmi dobre chladenie tohto "G" modelu procesora, pretoze aj na zaklade teploty, sa automaticky riadi pretaktovanie cez XFR.Za druhe potrebujes kvalitnu maticnu dosku s kvalitnymi napajacim obvodom :). Moj brasko mal problem s lacnou maticnou doskou prave z dovodu nedostatocnymi korekciami napajania :). Musel kupit extra-drahu maticnu dosku, aby odber prudu pre AMD procesor bol umozneny na trochu vyssiej urovni :). Prave aj pri poklese / zmenach napajania, sa riadi XFR algoritmus. Takze ak nemas dostatocne kvalitne napajanie (PSU a MoBo) tak XFR nevyizujes (modelovu radu "X" procesoru).Za tretie, pokial som to dobre studoval tak XFR je v podstate len automaticke pretaktovanie. Presne to iste, dokazes spravit aj s obycajnym 5600 procesorom, ak ho manualne nataktujes a ak vies ako. Pretoze ak mas vodne chladenie dajme tomu, ak mas spickovu maticnu dosku (MoBo), dobry zdroj (PSU), tak aj tento 5600 mozes pretaktovat na take hodnoty, ktore si vidiet v YouTube videu od teba.Takze tak.A mna popravde zaujima skor vyuzitelnost "G" v porovnani so standardnym modelom bez akychkolvek pismen. Samozrjeme ze model "X" je vykonnejsi... ale len za urcitych okolnosti. Tzn. ze potrebujes ako som uz vyssie pisal : kvalitne vodne chladenie, kvalitnu a drahu maticna doska s dobrymi napajacimi obvodmi a nie s kondenzatormi za 1 cent co ked CPU zacne zrat trochu viac vykonu tak napatie klesne na polovicu :D :D :D :D a rovnako tak aj kvalitny napajaci zdroj (ale to je samozrjemeostou a dnes su uz takmer vsetky PSU velmi kvalitne).

Ty Géčkový procesory mají poloviční cache a to muže být znát ve hrách. Do kanclu Géčko, na hraní bez géčka.

Diky.Inac od Attilu vyssie, som dostal vnuknutie, hladat aj na YT. On mi poslal sice porovnanie 5600G a 5600X, ale tak ja som si nasiel potom porovnanie 5600 a 5600X a neni tam rozdiel. Takze porovnanie 5600G vs 5600X je velky rozdiel v hrach. Avsak plati, ze 5600X a 5600 su vlastne rovnake modely a zalezi tam len a len na tom, ako daleko dokaze automaticke pretaktovanie v CPU nastavit horny strop frekvencie procesora.https://www.youtube.com/watchhttps://www.youtube.com/watchV tomto videu, bezi 5600 na frekvencii 4400 zatial co 5600X bezi na cca 4550-4650. Jednoducho povedane ten "X" model ma asi o 100-300 MHz vyssiu frekvenciu, ale pri hrani hier to neni vobec citit. Podla mna ten rozdiel nebude citit ani pri povedzme pouziti WinRAR archivatora. Predsalen vseko je zavisle hlavne na vnutornej architekture noveho CPU a nie na frekvencii. To nieje ako pred 20 rokmi, ked som zmenil CPU Pentium zo 100 MHz na 133 MHz a mal som doslova o 30% viac vykonu :). Dnes zvysenie frekvencie o 100-300 MHz nic neznamena, pretoze je vsetko zavisle od vela inych veci (rychlost RAM, rychlost SSD, rychlost a vykon GPU v pripade hier, atd.). Mozno ak by som zvysili 5600 procesor zo 3.5 GHz zakladneho taktu na 5 GHz, tak by tam bol fakt znacny rozdiel vo vykone :).

sorry, ne od Atillu ale od Ataliu CZ :)

Takze vlastne vo vysledku, je ten model 5600 G trochu slabsi z nejakeho dovodu. Podla mna to moze byt sposobene aj tym, ze sa viac prehrieva tento 5600 G s integovanou graf.kartou a tym padom algoritmus pre automaticky takt procesora, nastavuje horny strop CPU, na nizsiu uroven frekvencie nez v pripade zakladneho modelu 5600. Algoritmus pre automaticke nastavenie horneho stropu frekvencie, bere v ohlad aj teplotu procesora, nie len zmeny v napajani a vytazenie / vykon procesora.

TDP toho 5600G je brana ako CPU+GPU dokopy. Grafika ma tusim len cca 15W a tym padom pre procesor zostava menej vykonu ako u klasickeho ryzena 5600. Preto ma 5600G nizsi procesorovy vykon oproti 5600.Verzia X ma lepsi kremik, preto si to moze vyrobca dovolit odomknut a zvysit frekvencie o par 100MHz. Keby si manualne zvysil frekvecie u non-X verzie, tak dosiahnes sice rovnaky vykon ako u 5600X ale spotreba bude vyssia. To PBO si to pretaktovanie dokaze trocha zoptimalizovat. Ale je pravda ze velkej vacsine ludi, co hry nehraju sa ten procak nevyplati.

Zas 5600G díky tomu že není čipletový má lepší paměťový řadič (s nižšími latencemi)

Pro mě bylo důležité, že s G verzí, můžeš zapomenout na podporu ECC RAM.

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen... https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen... Hlavní rozdíl krom grafické karty je verze podporovaného PCIe a velikost L3 cache.

Tu máš porovnanie výkonu https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-5600G... Ryzen 5600 je mierne výkonnejšia ako 5600G. Vo všeobecnosti platí, že ak máš externú grafiku, použij 5600, ak nie použij 5600G.