x

Není apple.com jako apple.com. Specialista ukázal, jakou hrůzu může způsobit IDN phishing

18.  4.  2017 | Jakub Čížek | 13

Klasický webový phishing spoléhá na nepozornost surfaře a láká třeba na falešné webové bankovnictví známé banky, přičemž web používá velmi podobnou doménu, takže si změny jednoho znaménka mnozí nemusí všimnout.

Češi pořád nechtějí háčky a čárky v doménách Češi pořád nechtějí háčky a čárky v doménách

Jenže vedle tohoto klasického phishingu tu máme ještě riziko IDN phishingu, který používá v podstatě libovolné znaky sady Unicode. A to je problém, mnohé vizuálně identické znaky nad rámec základní ASCII tabulky totiž mohou způsobit katastrofu. Zvláště tehdy, pokud na tuto potenciální záměnu neupozorní sám prohlížeč.

Hacker News píše o jednom takovém experimentu jistého čínského bezpečnostního specialisty, který demonstruje potenciál IDN phishingu na doméně apple.com.

85936305
Ne, nikdo nehacknul web Applu, toto totiž není doména apple.com
716819786
A pro srovnání tatáž adresa v prohlížeči Edge, který korektně označil doménu jako IDN (ikona speciálních abeced při pravém okraji adresního řádku a doménu převedl na zástupné znaky do klasického ASCII formátu)

Doména apple.com patří Applu, zkuste ale ve Firefoxu a Chromu navštívit tuto adresu. Na první pohled se zdá, že je v adresním řádku adresa apple.com, ve skutečnosti se však jedná o vizuálně identické nicméně odlišné znaky Unicode. Firefox a Chrome přitom neupozorní, že se jedná o doménu, která používá znaky Unicode, takže odhalit, že se vlastně vůbec nejedná o apple.com, ale o xn--80ak6aa92e.com, jak lze IDN znaky přepsat do základní ASCII latiny, je na první pohled prakticky nemožné.

Lze předpokládat, že výrobci největších prohlížečů tuto potenciální bezpečnostní díru zalátají, do té doby se ale mějme na pozoru. Zároveň je to argument pro ty, kteří se ostře staví proti zavádění IDN domén v Česku.

Další článek »

Diskuze
13 příspěvků
Témata článku: Apple, Web, Internet, Bezpečnost, Chrome, Firefox, Edge, Unicode, Doména, Phishing, Webový specialista, Pravý okraj, Prohlížeč, ASCII, Česká republika, První pohled, ASCII formát, Největší prohlížeč, Zástupný znak, Banka, Podobná doména, Apple.com, Adresní řádek, Znak, Rámec
Sdílet článek
Další mobilní weby