x

Muž, který kdysi vyhodil disk s bitcoiny, organizuje velké hledání na skládce. Mají totiž hodnotu 2 miliardy korun

6.  12.  2017 | Karel Javůrek | 36

V roce 2013, kdy se hodnota jednoho Bitcoinu vyšplhala na tehdy neuvěřitelných 1 200 dolarů, se objevila velmi zajímavá zpráva o muži, který nevědomky vyhodil notebookový pevný disk, na kterém měl uložený osobní šifrovací klič k 7 500 bitcoinům.

Před sedmi lety si Laszlo koupil pizzu v hodnotě 10 000 bitcoinů. Dnes slavíme #BitcoinPizzaDay Před sedmi lety si Laszlo koupil pizzu v hodnotě 10 000 bitcoinů. Dnes slavíme #BitcoinPizzaDay

Příběh začal už v roce 2009, kdy technologický expert James Howells na svém notebooku těžil Bitcoin s nicotnou hodnotou. Přítelkyně si ale tehdy stěžovala, že notebook dělá hluk a že jí to ruší (při těžení se využívá maximální výkon procesoru, což způsobuje vysoké zahřívání a tedy i vysoké otáčky ventilátoru) a brzy s těžením přestal.

Když se notebook později rozbil (polil ho limonádou), části z něho rozprodal na eBay, ale chytře z něho vyndal pevný disk, který si schoval do šuplíku. Bohužel postupem let zapomněl na Bitcoin jako takový a myslel, že všechna data z disku už má zálohovaná jinde. Disk proto vyhodil do popelnice i přes to, že už v té době měly uložené bitcoiny hodnotu stovek tisíc dolarů. O tom ale tehdy nevěděl, protože se o Bitcoin přestal zajímat.

Jak vybrat peníze za bitcoiny z automatu. V Praze, Brně a dalších městech krok za krokem Jak vybrat peníze za bitcoiny z automatu. V Praze, Brně a dalších městech krok za krokem

Vzhledem k růstu ceny, obzvláště pak tento rok, se hodnota jeho natěžených bitcoinů pohybuje aktuálně kolem 100 milionů dolarů, tedy přes 2 miliardy korun. Howells dle informací webu Independent nyní proto spouští náročný projekt ironicky reálné „těžby bitcoinů“, kdy se pokusí tento disk ve velké místní skládce najít.

Problém je to především kvůli tomu, že skládka je velká, tvoří ji už spoustu vrstev a hrabání zahrnuje uvolňování různých chemikálií a nebezpečných materiálů, což může představovat zdravotní rizika, ale třeba i možnost vzplanutí apod.

Na Alze zaplatíte Bitcoiny, do showroomů přidává bankomaty Na Alze zaplatíte Bitcoiny, do showroomů přidává bankomaty

Jedná se navíc o poměrně nejistý projekt, protože disk nemusí na dané skládce ani být nebo může být nenávratně poškozený. Každopádně pokud bude cena bitcoinu stále narůstat, bude toto novodobé hledání pokladu stále lákavější.

Bitcoin a jeho cenu jsme probírali v posledním Týdnu Živě:

Další článek »

Diskuze
36 příspěvků
Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Cena bitcoinu, Zajímavosti, Bulvár a vtípky, Těžba, Pevné disky, Independent, Zajímavá zpráva, Těžení, Vysoké zahřívání, Vysoká otáčka, Notebook, Maximální výkon, Technologický expert, Hodnota, Zdravotní riziko, Disk, Hledání, Dolar, Pevný disk
Sdílet článek
Další mobilní weby