Mark Zuckerberg představil svou domácí umělou inteligenci - Jarvis

20.  12.  2016 | Tomáš Holčík | 7

Pro letošní rok si Mark Zuckerberg dal za úkol vytvořit vlastního domácího asistenta. Zvolil jméno Jarvis, které pro svého asistenta s umělou inteligencí používá komiksový Ironman.

Umělá inteligence od Facebooku chápe, co se děje ve videu Umělá inteligence od Facebooku chápe, co se děje ve videu

Jarvis řídí domácnost u Zuckerbergů, ale samotný Jarvis nebyl cílem, spíše prostředkem, kdy chtěl Mark zjistit aktuální stav a nedostatky umělé inteligence, aby mohl lépe v budoucnu nasměrovat úsilí v rámci Facebooku.

Jednoduchá umělá inteligence mluví s majitelem na telefonu a počítači, umí řídit dům včetně světel, teploty, spotřebičů, hudby a zabezpečení. Postupně se učí chování obyvatel a vstřebává se nová slova a koncepty.

727760326
Struktura umělé inteligence Jarvis pohánějící domov Marka Zuckerberga

Své poznatky Mark Zuckerberg rozepsal v blogovém zápisku. Největší problémy měl s propojením různých systémů a zapojení spotřebičů, které nepočítají s ovládáním přes internet. Například musel použít starý topinkovač z 50. let a vybavit jej chytrým spínačem, protože ty nové mají bezpečnostní pojistku bránící zasunutí chleba bez připojeného napájení.

Pro komunikaci s umělou inteligencí Mark vytvořil rozpoznávání mluveného slova i textovou komunikaci přes Messenger bot. Během používání došel k názoru, že čistě hlasové ovládání není ideální a velmi často komunikoval pouze přes textové povely s textovou zpětnou odezvou. Čistě hlasové systémy jako Alexa nebo Google Home tak pokládá za neúplné. Stejně tak je důležitá možnost ovládat celý systém na dálku, aniž byste byli přímo doma.

Objevujte boty na Messengeru. Ne na chození, ale jako konverzační aplikace Objevujte boty na Messengeru. Ne na chození, ale jako konverzační aplikace

Mark na vývoji celého systému strávil zhruba 100 hodin a pochvaloval si pokrok v kvalitě nástrojů Facebooku pro vývojáře, ke kterým se už pár let nedostal. Bude dál pokračovat ve vývoji, současně ale ví, že pro razantní změnu ve schopnostech umělé inteligence bude nutný nějaký zásadní převrat ve výzkumu. Stávající nástroje jsou sice schopné, ale plně konverzační režim s pochopením kontextu je jim zatím vzdálený.

Mark Zuckerberg ukázal možnosti Facebooku ve virtuální realitě Mark Zuckerberg ukázal možnosti Facebooku ve virtuální realitě

Další článek »

Diskuze
7 příspěvků
Témata článku: Facebook, Facebook Messenger, Umělá inteligence, Chytrá domácnost, Mark Zuckerberg, Inteligence, Domácí asistent, Asistent, Největší problém, Mark, Mluvené slovo, Důležitý poznatek, Stávající nástroj
Sdílet článek
Další mobilní weby