Konečně pořádný software na Windows Store. Nově tam najdete Ubuntu

11.  7.  2017 | Jakub Čížek | 41

  • Linux míří do Windows Storu
  • Jako první se tam objevila distribuce Ubuntu
  • Na řadě je Fedora a Suse

Nabídka Windows Storu se po letech opět rozšířila. Tentokrát v něm najdete… Ubuntu. Ano, čtete správně, Ubuntu. Nezůstane přitom pouze u něho, v nabídce se totiž objeví také Fedora a Suse.

Hrajeme si s Bashem na Windows. Proč ho fanoušci Linuxu tak milují? Hrajeme si s Bashem na Windows. Proč ho fanoušci Linuxu tak milují?

Microsoft rozšiřuje podporu Linuxu ve Windows 10, přidává SuSE a Fedoru Microsoft rozšiřuje podporu Linuxu ve Windows 10, přidává SuSE a Fedoru

Jedná se samozřejmě o technologii Windows Subsystem for Linux, o které jsme na Živě.cz psali už mnohokrát a která umožňuje běh linuxových aplikací nad Windows skrze textový terminál. Tak trošku to připomíná podobnou technologii Wine, která naopak na Linuxu umožňuje běh programů z Windows.

WSL nejprve podporoval pouze Ubuntu, na jaře však Microsoft oznámil i podporu dalších linuxových distribucí, které se nyní postupně objeví ve Windows Storu, odkud budete moci celou podporu Linuxu na Windows aktivovat.

Propojení s Windows Storem každopádně nyní funguje pouze v betaverzi Windows Insider a na stabilních Desítkách je třeba WSL a Ubuntu aktivovat složitějším způsobem.

Linuxový terminál na Windows je určen především pro vývojáře, kteří mohou pod Desítkami překládat třeba linuxové programy napsané v C/C++, psát aplikace v Python us využitím knihoven, které nejsou portované pro Windows a využívat další nástroje dostupné skrze instalační systém apt (v případě Ubuntu).

Jelikož se nejedná o virtualizaci linuxového systému, ale o JIT překlad na vrstvě hluboko v jádře Windows, je běh aplikací rychlý a nezatěžuje procesor a RAM více než kdyby se spouštěly na běžném linuxovém systému.

Z linuxového terminálu lze zároveň přistupovat k oddílům Windows (/mnt/c/ aj.) a spouštět EXE programy, ačkoliv mezisystémová podpora rour a sdílení stdout/stdin aj. je zatím ještě omezená stejně jako pokročilejší práce se síťovými nástroji.

Jak přeinstalovat Windows 10 z USB disku:

Další článek »

Diskuze
41 příspěvků
Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Linux, Open source, Programování, Microsoft Store, USB, Creators Update, Python, Ubuntu, Fedora, Podobná technologie, Sto, Linuxový systém, Terminál, Textový terminál, Složitý způsob, Síťový nástroj, Linuxová aplikace, Instalační systém, Bashe, Linuxový terminál
Sdílet článek
Další mobilní weby