x

Jedenáctipalcové notebooky Asusu nevsází jen na Windows. Volbou je i speciální Endless OS

9.  5.  2017 | Stanislav Janů | 5

Asus do své nabídky zařadil dvojici nových notebooků s úhlopříčkou 11,6 palců, které bychom ještě před několika lety nazývali jako netbooky. Hrají především na kompaktní rozměry a také nízkou cenu. Zajímavostí je však i možnost zvolit kromě tradičních Windows 10 i linuxovou distribuci Endless OS.

Takto vypadají všechny konfigurace Surface Laptopu. Nejdražší vyjde na 65 tisíc Takto vypadají všechny konfigurace Surface Laptopu. Nejdražší vyjde na 65 tisíc

Oba modely se liší prakticky jen typem interního úložiště, zbytek použitých komponent je totožný. Procesorem zde může být Intel Celeron N3350 (1,1 GHz/2,4 GHz) nebo Intel Pentium N4200 (1,1 GHz/2,5 GHz), výrobce tedy vsadil na řadu Apollo Lake.

Největší překážkou bude kapacita operační paměti na hodnotě 2 GB, což z notebooků dělá zařízení pro velmi nenáročnou činnost. A to především v případě modelu VivoBook E12​ E203NAH, v němž najdeme plotnový disk s kapacitou 500 GB. Model s označením E203NA je potom vybaven SSD úložištěm s kapacitou 32 GB, 64 GB, nebo 128 GB podle zvolené konfigurace.

Endless OS: Vyzkoušeli jsme Linux pro všechny kouty světa Endless OS: Vyzkoušeli jsme Linux pro všechny kouty světa

I když výrobce prozatím neoznámil cenu notebooků, měla by být hlavním lákadlem. Ostatně o směřování napovídá i volba operačního systému. Kromě Windows 10 to totiž může být speciální linuxová distribuce Endless OS. Ta je určena především pro použití v zemích s omezeným připojením k internetu. Zaměřuje se na zpřístupnění základních internetových zdrojů jako je Wikipedia i v offline světě.

Další článek »

Diskuze
5 příspěvků
Témata článku: Notebooky, Windows, Linux, Wikipedia, Intel, Asus, Největší překážka, Zvolená konfigurace, Apollo Lake, OS X, Offline svět, Kompaktní rozměr, Nízká cena, Speciál, Operační systém, Jed, Základní internet, Linuxová distribuce, Operační paměť, GHz, Použitá komponenta, Model, Kapacita, Endless, Interní úložiště
Sdílet článek
Další mobilní weby