x

Internet se baví videem spáče v autonomním voze Tesla. Pokutu by dostal v každém případě

6.  6.  2016 | Jakub Čížek | 46

Ať už to byl jen vtípek, pokus o virální marketing samotného výrobce, anebo prostě skutečnost bez žádných vedlejších motivů, video z dopravní zácpy na jedné z amerických dálnic baví internet a už nasbíralo jen na Facebooku přes třináct milionů zhlédnutí. A proč? Zachycuje řidiče v Tesle nejspíše s aktivním autopilotem, osoba totiž spokojeně dříme.

Modely Tesly s autopilotem jsou vybavené třinácti ultrazvukovými snímači, které kontrolují překážky okolo vozu, a autonomní systém řízení tak může sám upravovat jízdu, aniž by došlo ke kolizi.

Má to však jeden háček. Ačkoliv již Tesla svého autopilota komerčně nabízí, prakticky v žádné vyspělé zemi neexistuje legislativa, která by umožňovala řidiči za jízdy spát. I v případě autonomních vozů tedy musí řidič po celou dobu držet ruce na volantu. Výjimku mohou mít pouze vozy se schváleným testovacím provozem a vyškolenými řidiči (Google aj.), jak je tomu třeba v Kalifornii, Nevadě a některých dalších státech.

Technologie prostě předběhla úředníky a legislativa se podobným scénkám bude muset ještě přizpůsobit, což bude trvat roky. Ostatně jak v USA, tak v EU se teprve řeší, na čích bedrech jednou v případě havárie autonomního vozu skončí zodpovědnost. Bude za srážku zodpovědný výrobce palubního počítače, nebo oprávněný majitel vozu? To je stále velká neznámá stejně jako otázka, kdy do plně autonomního vozu bude moci usednout i člověk bez řidičského oprávnění – třeba nevidomý.

Europoslanci diskutovali o A.I. a robotech. Za jejich rozhodnutí musí být zodpovědný výrobce Europoslanci diskutovali o A.I. a robotech. Za jejich rozhodnutí musí být zodpovědný výrobce

Další článek »

Diskuze
46 příspěvků
Témata článku: Roboti, Automobily, Elon Musk, Bulvár a vtípky, Tesla Motors, Elektromobily, Pokuty, Řidičské oprávnění, Facebook, Testovací jízda, DOS, Nevada, Tesla S, Velká neznámá, Tesla, Dopravní legislativa, Autonomní provoz, Řidič, Palubní systém, Pokuta, Autonomní řízení, Vůz, Autonomní vůz, Dopravní zácpa
Sdílet článek
Další mobilní weby