x

Google: Webové benchmarky škodí. Končíme s Octane a ostatní by nás měli následovat

13.  4.  2017 | Jakub Čížek | 7

Google oznámil ukončení podpory svého javascriptového benchmarku Octane a nepřímo ke stejnému kroku vyzval i ostatní. Hlavním důvodem má být to, že podobné testy výkonu prohlížečů přestaly plnit svoji roli, vývojáři se totiž v posledních letech soustředili na dosažení vyššího skóre v Octane takovou měrou, že to mělo neblahé dopady na web.

Microsoft opět změřil prohlížeče. Jeho Edge rozcupoval konkurenci Microsoft opět změřil prohlížeče. Jeho Edge rozcupoval konkurenci

Stručně řečeno, prohlížeče jsou dnes podle Googlu lépe optimalizované pro Octane než pro reálný internet a někdy to prý skutečně škodí a běžné weby mohou být dokonce pomalejší. Proč? Octane měl totiž sloužit jen jako referenční benchmark, není totiž obrazem reality. Takže v důsledku lepší výsledky v Octane nemusí mít nic společného s tím, jak se bude prohlížeči dařit v reálném provozu.

Octane je sice i nadále dostupný na GitHubu, ale s upozorněním, že jeho vývoj skončil a autoři webových prohlížečů by na něj neměli brát ohledy. A stejně tak marketingová oddělení firem, která by se snad chtěla pochlubit, že je to právě jejich prohlížeč, který v tomto testu dosáhl nejvyššího skóre.

Google přiznává, že náhradní měřící technologie zatím neexistuje, smiřme se tedy s tím, že éra testů, které vyplivnou jednoduše vyjádřitelné číslo, prostě končí. Ostatně mnozí na stejném základu zpochybňují i jiné benchmarky včetně těch mobilních, které mají vyjádřit, jak na tom jsou různé mobilní čipsety. Jelikož výrobci telefonů často optimalizují firmware, aby v podobném benchmarku jejich telefon dopadl co nejlépe, zůstává otázkou, jak je tomu v reálné situaci, která prostě není benchmark. Právě na toto Google upozorňuje.

Další článek »

Diskuze
7 příspěvků
Témata článku: Google, Prohlížeče, Chrome, GitHub, Javascript, Hlavní důvod, Poslední rok, Telefon, Google+, Reálný internet, Reálná situace, Obraz reality, Webový benchmark, Běžný web, Benchmark, Nejvyšší skóre, Podobný test, Vysoké skóre, Prohlížeč, Stejný krok, SMI, Čipset, Webový prohlížeč, Test, Stejný základ
Sdílet článek
Další mobilní weby