x

Google I/O 2017: Nový jazyk pro Android, asistentka pro iPhone a všudypřítomná umělá inteligence

Přidat příspěvek Zpět na článek

yanca, 18. 5. 2017, 06:44

Mohli by také konečně spustit rodinný účet Play pro Česko...

Odpovědět

kentus, 18. 5. 2017, 07:08

Co se odstavce o Kotlinu týče, tak: 1. Předmětem sporu nikdy nebyl jazyk Java, ale API. Tedy Kotlin z tohoto pohledu nic neřeší. 2. JetBrains nejsou Češi, ale Rusové

Jinak jsou to ale skvělé zprávy!

Odpovědět

O8R7RAN, 18. 5. 2017, 07:46

Co jsem pochopil, tak Kotlin sice vypadá hezky, ale stejně jako Java se přeloží do bitekódu a pustí se v JVM, ne? :D Takže je to vlastně taková Java s Python syntaxí? (Když tak mě opravte)

JetBrains založili rusové v Praze, takže tolik společného s ČR (zdroj: https://en.wikipedia.org/ ...

Odpovědět

Martin Sloup, 18. 5. 2017, 09:46

Ano je to tak. Kotlin se překládá do JVM a nabízejí crosskompilaci do JS a chystá se kompilace do nativní aplikace. Kotlin vznikl, jako zjednodušení syntaxe při psaní Java aplikací. Patrné je to hlavně na Androidu, kde programátor již není omezen ukecaností syntaxe Javy 6 a 7.

A ano, JetBrains je sice česká firma, ale vývoj probíhá pokud vím v Rusku v Petrohradě (mimochodem Kotlin je název ostrova v Petrohradě).

Viz. více na Wiki: https://en.wikipedia.org/ ...

Odpovědět

ips128, 19. 5. 2017, 08:35

Kotlin nemá s Python syntaxí (a Pythonem vůbec) nic společného. Spíš se dost inspiroval Scalou, ale zvolil mnohem použitelnější formu. Je to nesmírně expresivní jazyk, píše se v něm velmi pohodlně (díky data classes, delegaci, syntaxi pro konstruktory, lambdám a API pro funkcionální manipulaci s kolekcemi, ...) a já ho považuji za momentálně nejlepší prakticky použitelný "industrial" jazyk. To, že nyní targetuje hlavně JVM, je v podstatě implementační detail, jazyk jako takový je navržen naprosto univerzálně, má vlastní datové typy a API standardních knihoven a jde tím pádem naportovat na libovolnou platformu (jak dokazuje už hotový JS transpiler a momentálně se rodící nativní kompilátor nad LLVM). Každopádně s Javou Kotlin naštěstí nemá moc společného a nenese s sebou skoro žádné její neduhy. Má navíc i featury, které je v podstatě nemožné přidat do současných jazyků kvůli zpětné kompatibilitě - např. defaultně non-nullable referenční typy (aka billion dollar mistake solved 50 years later), základní kolekce jsou immutable apod. Ty výrazně zjednodušují návrh a omezují runtime chybovost. Osobně v Kotlinu píšu pro Android už přes půl roku a nejraději bych na něj přešel i na ostatních platformách. K Javě bych se znovu už vrátit nemohl.

Odpovědět

Milan Keršláger, 18. 5. 2017, 10:36

Problém byl v tom, že Google převzal API Javy a navíc do něj udělal změny. Takže jiný jazyk, který bude míst své API, problém řeší (možná budou moct být třídy a metody stejně nazvané). Původně Oracle protestoval proti použití Javy jako takové, ale tam se prokázalo, že Sun si na Javu nikdy výhradní nárok nedělal. Teď se to IIRC točí na nepovolených změnách API.

Odpovědět

lacog, 18. 5. 2017, 08:33

Ako nepochopím, že zatiaľ nezapracovali na nejakom inteligentnom vkladaní udalosti do kalendára. Napr. cez schránku vložím text a pokúsi sa v ňom nájsť dátum a čas udalosti, prípadne miesto a názov udalosti.

Odpovědět

lacog, 18. 5. 2017, 09:42

Keď už nesúhlasíte tak aspoň napíšte prečo

Odpovědět

r4in, 18. 5. 2017, 10:39

Již brzy:

- Hello ! Gordon's pizza? - No sir, it's Google's pizza. - So, this is a wrong number? - No sir, Google bought it. - OK. Take my order please. - Well sir, you want the usual? - The usual? You know me? - According to our caller ID, the last twelve times, you ordered pizza with three cheeses, sausage and a thick crust. - OK ! That's it. - May I suggest to you this time ricotta and arugula with dried tomato? - What? I hate vegetables. - Your cholesterol level is not good. - How do you know that? - Through the health scheme subscribers' guide. We have the results of your blood tests for the last seven years. - OK, but I do not want that new pizza - I am already taking a cholesterol lowering medicine. - But you have not been taking that medicine regularly. You only purchased one box of 30 tablets four months ago at Drugsale Network. - I bought some more from another chemist. - That's not showing on your credit cards. - I paid for them in cash - But you did not withdraw that much cash, according to your bank statements. - I have other sources of cash. - That is not showing as per you last Tax return, unless you bought them from an undeclared income source - WHAT THE HELL? That's enough ! I'm sick and tired of Google, Facebook, Twitter and WhatsApp. I'm going to live on an island somewhere without the Internet, where there are no cell phones and there's no one to spy on me any more ! - I can understand that, sir - but in that case, you'll need to renew your passport. It expired five weeks ago !

Odpovědět

Jarda.abc, 18. 5. 2017, 11:19

No já si spíše myslím, že ten debatní vyhledávač může být i pomalejší než současný vyhledávač, kam se kouknu a vidím a nemusím si nechat vše a blbě vysvětlovat.

Nehledě na to, že nefunguje speech to text.

Já si pamatuji to nadšení, když se televize začínaly ovládat hlasem. Ale nakonec lidé raději šáhnou po ovladači. Vidí a kliknou.

Odpovědět

kazeasch, 18. 5. 2017, 11:52

Tak ovládání TV hlasem je blbý hlavně kvůli tomu, že se musí vyslovovat konkrétní povely a často konkrétním způsobem. Hlasové ovládání skrze nějakou UI by ale mohlo napomoct tomu aby se daly povely říkat tak nějak přirozeně a člověk by si tak nepřipadal že něco přikazuje retardovanému miminu z jiného státu. Ale myslím, že jestli má šanci se ovládání hlasem v takové podobě chytit, nemůžou se hlasem ovládat jednotlivá zařízení, ale musí to být jen rozhraní které bude schopné ovládat pokud možno uplně vše od kávovaru po záchod. Něco jako SARAH v Heuréce

Odpovědět

Jarda.abc, 18. 5. 2017, 12:02

A není lepší na té Heuréce klikat, než debatovat???

Odpovědět

Jarda.abc, 18. 5. 2017, 12:11

Představ si, že budeš mít Heureku i v tom reproduktoru a budeš pomocí toho reproduktoru nakupovat.

Odpovědět

kazeasch, 18. 5. 2017, 12:22

http://eureka.wikia.com/w ...

Odpovědět

Mc_Bain, 18. 5. 2017, 11:24

Větší podpora Android TV by byla slušností ...

Odpovědět

mpolan, 18. 5. 2017, 12:47

Slušnost a Google v jedné větě? :-D :-D

Odpovědět

JiVi, 18. 5. 2017, 13:22

Play Protect by prece mela byt standardni automaticka funkce pri nahravani/schvalova projektu do Google Play. Pokud to prenesou jako sluzbu na klienta a nebude to hlidat appky nahrany mimo GP, tak logiku fakt nechapu.

Odpovědět

Jakub Miakyš, 18. 5. 2017, 14:22

Skor si myslím, že je to pre Google Reklama, či snaha o napravenie reputacie. Doteraz to robil na pozadí a BFU o ničom netušil. Teraz tam bude mať sympatickú zelenú notifikaciu, že je android bezpečný, čo je jednak reklama pre Google, jednak páka ako ukludniť userov, lebo na nich furt kydajú aký je Andriod malo bezpečný... Funkčný dopad nulový, marketingový obrovský...

Odpovědět

JeCh, 18. 5. 2017, 15:26

Něco takového už má samozřejmě Google spoustu let na obou stranách. Jedna automatika kontroluje aplikace na GP a druhá kontroluje ty na telefonu bez ohledu na to, odkud pocházejí.

I proto je malware na Androidu pouze urban legend, ale v skutečnosti skoro žádný nenajdete. Na telefon se totiž dostane jedině pokud si to člověk sám stáhne a udělá k tomu ještě tu blbost, že všechy tyto ochranné mechanismy povypíná.

Předpokládám, že Play Protect je zkrátka vylepšenou verzí tohoto systému, kterým jsou vybavené všechny telefony s Androidem (pokud to jejich uživatel nezakázal) a také samotný Obchod Play.

Samozřejmě jsou ale vývojáři malware vždy o krok před těmi, kdo proti nim bojují. Takže předpokládám, že tento nový systém by měl umět nějak šikovně a pomocí strojového učení odhalovat i dosud ještě neznámý malware.

Odpovědět

Ervín Kolařík, 19. 5. 2017, 05:43

Pane r4in | 18. 05. 2017 10:39 | já to znám poněkud jinak a česky

Tak takhle bude jednou vypadat informační společnost... # Telefonická objednávka pizzy v roce 2025 v EU # ------------------------------------------------------ Pizzaservis: Dobrý den! Děkujeme, že jste zavolali Pizzeriu Volcano. Můžeme... Zákazník: Dobrý den, rád bych si něco objednal. P: Můžete mi nejdříve povědět Vaše NIDC? Z: Moje Národní Identifikační číslo je, malý moment...6102049998-45-54610. P: Děkujeme, pane Haluška. Bydlíte v Růžové ulici 25 a Vaše telefonní číslo je 421-70-645-62-45. Vaše číslo práce ve firmě Rourky a trubičky s.r.o. je 421-70-455-87-87, klapka 47. Z kterého telefonu voláte? Z: Cože? Jsem teď doma. Odkud máte všechny ty informace? P: Jsme napojení na národní modul Evropského informačního systému. Z: Aha, no dobře. Chtěl bych si objednat dvě z Vašich speciálních pizz s extra porcí masa. P: To by pro Vás nebylo vhodné. Z: Prosím? P: Podle Vašich lékařských záznamů máte vysoký krevní tlak a extrémně vysokou hladinu cholesterolu. Vaše zdravotní pojišťovna by Vám Vaši velmi nezdravou volbu jídla určitě nepovolila. Z: A do háje! A co byste mi teda doporučili? P: Mohli byste vyzkoušet naši sójovo-jogurtovou pizzu s nízkým obsahem tuku. Určitě Vám bude chutnat. Z: Jak můžete vědět, že mi bude chutnat? P: Minulý týden jste si v knihovně vypůjčil knihu Sójové recepty pro gurmány. Proto si myslíme, že by Vám tato pizza vyhovovala. Z: Tak teda dobře. Vezmu si teda tyto dvě pizzy, rodinnou velikost prosím. Kolik mě ten špás bude stát? P: Výborně, to by mělo pro Vás, Vaši manželku a Vaše čtyři děti stačit. Ten špás, jak jste to nazval, Vás vyjde na 4O euro. Z: Dám Vám číslo mé kreditní karty. P: Je nám líto, ale budete muset zaplatit v hotovosti. Úvěrový rámec Vaší kreditní karty jste přečerpali před 12 dny. Z: Aha, tak teda skočím do bankomatu pro peníze, abych měl, až přijede Vaše dodávka. P: Obávám se, že ani z toho nic nebude. I kontokorentní úvěr na Vašem osobním účtu jste už přečerpali. Možná by vám mohla půjčit paní Vajcíková z přízemí. Podle našich záznamů dostala včera důchod a po zaplacení nájemného a všech poplatků by ještě měla mít 52 euro, pokud mezitím nebyla nakupovat... Z: To je jedno. Jednoduše ty pizzy pošlete. Peníze budu mít připravené. Jak dlouho to bude trvat? P: Budeme mít trochu zpoždění, máme mnoho objednávek. Odhadujeme to zhruba na 30 minut. Pokud ale spěcháte, můžete si pizzy přijet vyzvednout osobně, když budete mít peníze. Ale myslím si, že transport rodinných pizz na motorce není příliš pohodlný. Z: Odkud víte, že jezdím na motorce? P: Je tu poznámka, že jste přestali splácet Vaše auto. Ale motorku už máte splacenou, takže předpokládám, že ji používáte. Z: Ale teď jste mě už fakt nasrali, vy... P: Dávejte si laskavě pozor na jazyk, pane! Kvůli urážce na cti státního úředníka jste už byl v roce 2009 trestaný. Z: - lapá po dechu - P: Přejete si ještě něco? Z: Ne, děkuji. Vlastně ano, nezapomeňte mi přibalit ty dva litry Eurocoly zadarmo, jak to slibujete v reklamě! P: Je mi líto, ale vylučovací doložka k EU normě č. Y236 Z5630098/2010 výdej slazených nápojů zadarmo diabetikům přísně zakazuje...

Odpovědět

Ervín Kolařík, 19. 5. 2017, 07:13

Mínusáři, našel by se mezi vámi aspoň nějaký hrdina, který by se dokázal vyjádřit slovně a k věci? Že se ta možnost (blízká realita) nikomu nelíbí chápu (ani mně ne), ale svět se nás jedinců neptá a ptát nebude. Prostě nás to převálcuje a budeme se s tím muset naučit žít nebo utéct do pralesa pokud ještě nějaký je.

Odpovědět

Další mobilní weby