x

Česká doména CZ slaví 25 let. Přitom jsme mohli všichni používat doménu CS

13.  1.  2018 | Jakub Čížek | 22

Loni touto dobou jsme slavili 25. výročí českého internetu, který se dočkal oficiálního spuštění 13. února 1992, kdy došlo k propojení pražské ČVUT s rakouským Lincem.

Český internet slaví 25 let. Jak se to vlastně celé přihodilo? Český internet slaví 25 let. Jak se to vlastně celé přihodilo?

Tento víkend si připomeneme další kulaté výročí, 13. ledna totiž svých 25 let slaví zase česká doména CZ. Kdyby nedošlo k rozdělení Československa, naše Živě.cz a všechny další weby by totiž běžely na doménách s koncovkou CS.

Počátky české domény podle šéfa CZ.NIC

„Internetové domény se na území Česka registrují již od začátku 90. let. Tehdy to byly dnes již neexistující domény .CS. Registraci těchto domén mělo na starosti výpočetní centrum při VŠCHT v Praze. Česká doména .CZ přišla až s rozpadem Československa v roce 1993. V té době pokrýval správce domény i náklady na provoz registračního systému a registrace a užívání doménových jmen druhé úrovně bylo bezplatné,“ vzpomíná Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které českou národní doménu spravuje od září roku 1999.

Správce domény CZ.NIC po 25 letech eviduje více než 13,3 milionů webových adres s koncovkou CZ. Typická česká doména má délku devíti znaků a jejími držiteli jsou nejčastěji osoby z Prahy. Mimo Českou republiku mají o koncovku CZ největší zájem na Slovensku.

Další článek »

Diskuze
22 příspěvků
Témata článku: Historie, Internet, Praha, Doména, Česko, Slovensko, Výpočetní centrum, Pražské ČVUT, Registrační systém, Výkonný ředitel, Československo, Oficiální spuštění, Český internet, Internetová doména, Česká republika, Webová adresa, Linec, Správce domény, Česká doména, Registrace, Koncovka, Správce, Největší zájem, Doménové jméno, Česká doména CZ
Sdílet článek
Další mobilní weby