x

Apple bude používat jen recyklované materiály. Greenpeace ale vadí něco jiného

21.  4.  2017 | Markéta Mikešová | 18

U příležitosti Dne Země, který se každoročně koná 22. dubna, Apple zveřejnil zprávu, ve které rozebírá svoji environmentální zodpovědnost a plány. Společnost se v ní zavázala k postupnému přechodu na pouze recyklované materiály. Ekologická organizace Greenpeace snahu firmy ocenila, ale dodala, že hlavní problém Applu je, že výrobky nezůstanou dlouho funkční a jsou špatně opravitelné.

V roce 2019 by měl Apple dosáhnout nového milníku - miliarda používaných iPhonů V roce 2019 by měl Apple dosáhnout nového milníku - miliarda používaných iPhonů

O cíli Applu informovala v rozhovoru pro Vice News i Lisa Jacksonová, viceprezidentka společnosti za environmentální politiku. „Udělali jsme něco, co děláme velmi málo – oznámili jsme globální cíl, kterého přesně víme, jak dosáhneme. Jsme z toho trochu nervozní, ale domníváme se, že je to důležité,“ uvedla viceprezidentka.

Používání pouze recyklovaných materiálů má nejen minimalizovat ekologickou stopu, ale také pomoci s ochranou lidských práv. Cenné kovy jako je kobalt, které jsou v technologickém průmyslu hojně využívané, jsou v mnoha místech stále těženy dětmi. Problematická situace je i u mědi, hliníku a wolframu.

Jacksonová ale přiznává, že jedním z důvodů, proč Apple něčeho podobného chce docílit, je publicita. Nákup produktů, které jsou ekologické a cruelty-free, je v dnešní době pro mnoho lidí rozhodující.

Greenpeace: Problém je jinde

I když budou všechny produkty z recyklovaných materiálů, kritici namítají, že Apple má stále jeden velký problém, proč stoprocentně ekologický nebude – jeho produkty není jednoduché opravit a v některých případech, jako u iPhonů, nemají ani dlouhou životnost.

Apple chce mít lepší mapy než Google. Použije drony a zmapuje i budovy zevnitř Apple chce mít lepší mapy než Google. Použije drony a zmapuje i budovy zevnitř

Myslí si to například Greenpeace. „Přechod na 100 % recyklované materiály je kriticky důležitý, ale stejně tak je kriticky důležité, aby Apple a ostatní technologické firmy navrhovaly výrobky, které jsou lehce opravitelné a vydrží,“ uvedla organizace. Sám Apple se v minulosti svěřil s tím, že počítá, že iPhony a Apple Watch vydrží jen tři roky, byť mnohdy to zvládnou déle.

I tak ale Greenpeace snahu oceňuje. „Apple je daleko před svými konkurenty. V Asii bude například používat už jen energii z obnovitelných zdrojů. Značky jako je Samsung, Hauwei nebo Microsoft by se měly inspirovat,“ dodala organizace.

Další článek »

Diskuze
18 příspěvků
Témata článku: Microsoft, Apple, iPhone, iPad, Samsung, Apple Watch, Materiál, Obrazovka, Kobalt, Kovy, iPhone 5, Technologický průmysl, MacBook Air, Google Images, iPhone 7, Den Země, Hlavní problém, Dlouhá životnost, iPhone 4, Obnovitelný zdroj, Velký problém, Lidské právo, Drony pro děti, Apple Lisa, Opravitelný produkt
Sdílet článek
Další mobilní weby