» Poradna » Web a internet

Youtube a autorská práva na své vlastní písně

Ahoj lidi,víte někdo, jak je to s youtubem a vlastní tvorbou? Začínám nově, mám 43 odběratelů, nahrávám covery a svoje písničky. Jak mám získat u svých písniček vlastní autorská práva (když jsem autorem textu i melodie já), aby mi to někdo prostě neukradl? Děkuju za všechny informace a odpovědi

Odpovědi na otázku

Jak je to s YT nevím. Jak je to s ochranou vlastního díla obecně, řeší zákon č. 121/2000 Sb. Taky je celkem jasné, jak je to cover verzemi.

U coverů žádná práva nemáš, ta má autor předlohy. A u své vlastní tvorby máš autorská práva automaticky, nemusíš je nijak získávat :) Každé autorské dílo má ze zákona ochranu.

I na covery máš práva.

Nemáš, právo na píseň nemá ten, kdo ji hraje a zpívá, ale ten, kdo ji složil.

Právo na píseň opravdu nemáš, ale máš právo na to video. I kdyby s tím souhlasil ten, kdo ji složil, nemůže tvoje video nikdo bez tvého souhlasu použít.

Tak to jasné, máš právo na to konkrétní provedení videa, takže ho nikdo nemůže použít bez tvého soihlasu, nicméně ani ty ten svůj cover nemůžeš bez souhlasu autora hudby veřejně šířit.

Jsi v nějaký network?

Doporučuji neřešit. Protože čím více budete uvažovat nad tím, že to někdo ukradne tak tím větší pravděpodobnost, že se tak stane. Počítejte s tím, že žádná organizace, papír atd. Vás nikdy neochrání před zlodějem. Ten na práva z vysoka... V minulosti mnoho interpretů kradlo hudbu z ciziny (i mezi sebou) a nemyslím si, že to někdo kdy řešil a nebo s tím něco udělal. Pokud se bude hudba líbit, tak ti lidé stejně budou vědět kdo je za tím. A tak si Vás pak i najdou. Kopie a různí (říkám jím papagájové) plagiátoři tu byli a budou, ale originál to nikdy nepředčí. Uvedu příklad. Poslouchám Pink Floyd a nikdy by mně nenapadlo lézt na nějaký Revival i kdyby byl sebelepší. Originál je originál. A jako tvůrce na to časem taky příjdete (možná už to víte). Příkladem může být i tento klučina: https://youtu.be/V9DDF6nZU9Q co si říká Johny Machette.