PC pro zpracování 6K videa

Pokouším se složit si PC na zpracování 6K videa (Premiere a After Effects). Co si myslíte o této sestavě? Bude to všechno fungovat korektně? Hlavně ty dva M.2 disky, nemám s touto technologií zkušenosti.https://www.czc.cz/70e3ojqsqkgnobop80btrhuh5... Máte nějaké tipy, co v rámci dané cenové kategorie zlepšit? Celkovou kapacitu disků prosím neřešte, budu tam mít ještě ze starého PC jeden 5 TB HDD a mám přístup k velkému NASu.

Odpovědi na otázku

Ještě jsem zapomněl napsat, že budu zpracovávat i časosběry v obdobném rozlišení, tj. tisíce fotek (Lightroom, LRTimelapse a potom Premiere a AE).

Amd zen by možná byla lepší volba

O tom jsem přemýšlel ale podle dostupných testu na internetu je Zen sice o pár procent rychlejší např. v Premiere, ale o několik desítek procent pomalejší v jiných aplikacích např. ve Photoshopu takže Kaby Lake se mi zdá univerzálnější volba.

1) podíval bych se na po lepším chladiči na procesor. Je ovšem otázka, zda vzhledem k zaměření hodláte taktovat. Pokud ne, tak by stačil i tento, nebo námi velmi často doporučovaná fera 32) Zdroj vezměte GOLD. RM 550x, Evga G2, RM 650x. To jsou lepší zdroje (byť ten Seasonic není špatný) za podobnou cenu.3) Ram ne jako 4x8, ale jako 2x16GB. Možná klidně i na vyšší frekvenci, byť oficiální je právě 2400MHz.4) MSI aero ne, protože to bude pěkný vrtulník. Sáhněte po MSI gaming X, nebo alespoň levnější MSI Armor.5) Není dořešené chlazení, skříň má jen 2 ventilátory. Jsou celkem slušné a do 800ot celkem neslyšné, ale chtělo by jich více. Pokud se ženete za tichem, tak Noctuu 140mm ULN. Prachy na to asi máte.6) M2 ssd by obě měla fungovat, ale budou se hodně hřát (jejich nevýhoda), proto je potřeba mít v bedně dobré proudění vzduchu, pokud je tedy nechcete vylepšit nějakým chladičem7) Windows už vezměte přenositelnou licenci. Stojí o jen 200Kč vícePS: Je otázka, zda opravdu utrácet za 1TB M2 PCIe ssd, ale to nechám na vás. Obyčejná Sata 6 ssd 1TB začínají na 8tis, což je sakra rozdíl vůči 13,5tis.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Photo... ono i7-7700k sa zdá byť rýchlejšia len vďaka vyššej frekvencii... čo "stratíš" v photoshope, získaš dvojnásobne pri výstupe z premieru.zvlášť 6k video dá i7 zabrať a tam nepomôžu veľmi vysoké frekvencie...

taky nezapomen na to ze pro intel byla aplokace optimalizovana, jestli je uz i pro ZEN nevim ale pokud ne cekej znacnej narust vykonu, intel bych nebral, je zastaralej proti zenu

CPU - no pro to co chceš dělat potřebuješ hodně vláken a amd zen ti tohle nabídne podstatě levněji než intel - na hry bych si asi koupil intel, ale že ti jde opravdu o práci tak je ta volba v podstatě jasná.RAM - bych volil klidně i víc než těch 32GB ... sám mám 32GB na photoshop a často narážím na limit a musím swapovat na diskDisky - osobně bych ten systém designoval následovně:- 1x SSD na systém a aplikace- 1x SSD jako swap/temp pro ty grafické aplikace- 2x (a víc) SSD do RAID pro data- + několik běžných HDD na rychlou zálohu- + externí úložiště na backupWindows - koupil bych plnou licenci zvlášť třeba tady: http://www.softcom.cz/eshop/microsoft-windows-1... (oceníš to až půjdeš do nového PC a cena je stejná)jinak mrkni různě co profi fotografové/video hoši používají, ale můžu tě ujistit, že jejich nejčastější debata je: jak sakra pohodlně a rychle procesovat 4k+ videa ... v podstatě se má za to, že tu ještě není dostatečně výkonný stroj na tyhle velký rozlišení (resp asi je, ale mim běžné finanční možnosti)

Díky všem za názory! Pokusil jsem se většinu z nich zohlednit a vyrobil jsem verzi 2.0, variantu Intel a variantu AMD:https://www.czc.cz/2k8ioj7a4mjj682cqjslhfm75... https://www.czc.cz/378bq8gp7ggraal979gh53fhf... Pořád nejsem zcela přesvědčen o tom, zda AMD bude o tolik lepší. Ne všechny aplikace dokážou efektivně využít multithreading a pro ně je lepší méně jader a vyšší takt. Je ale pravda, že při zpracování videa s vysokým rozlišením se asi více jader hodí.Pořád jsem ale limitován cenou, takže libůstky jako několik SSD v RAIDu nebo 64 GB RAM si bohužel momentálně nemohu dovolit. Snažil jsem se ale ve verzi 2.0 počítat s případným budoucím upgradem, takže namísto 4x8 GB dávám 2x16 GB paměti a namísto dvou M.2 SSD disků mám jeden M.2 a jeden SATA, takže v budoucnu by bylo možné přidat 2x16 GB RAM, druhý M.2 disk pro SWAP a druhý SATA disk do RAIDu.

Evo na střih? Ne.GTX1070? Zbytečné..

GTX1070 zbytečné souhlasEVO na střih ne? a to jako proč? rychlost dostatečná a na životnosti nesejde protože na něm ty data budou jenom dočasně ...

"EVO na střih ne? a to jako proč? rychlost dostatečná"EVO má SLC cache. Do té se zapíší data a až potom se zapisují na disk. Když se ta cache zahltí, rychlost disku klesne cca na 50MB/s a to je pro video žalostně málo.

dík za poučení

Ne, není to dobře navržené PC. na tenhle účel bude dobré osmijádro, M.2 disky nejsou dobrou volbou, ale zde potřebujeme NVMe, takže udělám výjimku.Chtělo by to i lepší zdroj.Samotné PC tak:https://www.alfa.cz/basket.phpA copa v něm máme... Výkonný, osmijádrový procesor AMD Ryzen 7 1700 - při renderech využiješ jeho 8 jader, výkon bude o dva stupně výše, jak s 7700K.Základní deska MSI X370 SLI PLUS.SSD disky jsou 2. Jeden 275GB Crucial MX300 na operační systém a software, druhý Samsung 960 Pro 512GB na střih videa. Je to opravdu velmi výkonný disk s MLC čipy. Tedy vhodný na video editing. Je sice možnost, že nastane TT, ale to řeším dobře větranou skříní, popřípadě objednáš chladič.Sestava má k dispozici 32GB operační paměti s frekvencí 2666MHz, což se bude při editingu a exportu hodit.GK GTX1060 6GB bude úplně stačit - i s touto grafikou bude mít program problém, aby ji vůbec využil, GTX1070/1080 je zbytečná.Zvolil jsem velmi kvalitní zdroj Corsair RM650x. Chlazení zajišťuje Noctua, ve skříni bude 6 ventilátorů.Skříň samozřejmě R5.Sestava bude velmi tichá, chladič GK je i v zátěži skoro neslyšitelný, Noctua se také vyznačuje tichým chodem.Pokud by sis chtěl připlatit, doporučoval bych tento zdroj:https://www.czc.cz/corsair-ax760-80-platinum...

A proč ne M.2 disk? Imho bude výrazně rychlejší než navrhovaný Crucial. Rozdělil bych ho na dva oddíly, cca 150 GB na systém a zbytek na cache pro AE/Premiere.512 GB na střih je pro mě málo, potřebuji 1 TB.Hlučnost neřeším, dokud to nezní jak tryskáč, je to OK.

rozdělovat nechceš - cache cheš mít na samostatným disku, protože bude nadměrně namáhanej a tedy jeho životnost půjde dolů asi nejrychlejitakže určitě chceš SSD na systém, SSD na cache a velké SSD na aktuální data, zbytek může být na plotnách (i když já osobně teď přešel komplet na SSD a co nepotřebuju doma jde hned do cloudu, takže mám postaráno i o backup)

Vždyť je tam 512GB disk na střih. Ten Crucial je na systém a programy. Tam mezi SATA a NVMe rozdíl nepoznáš Tak v tom případě vem 960 Pro. Opravdu nechceš Evo na střih. 960 Pro je MLC disk, tudíž mnohem vhodnější.https://www.alfa.cz/product.phpbtw. ty budeš mít pořád na disku více než 500GB dat? Ke střihu?

no chce dělat 6k - tam už to trochu leze - dyť já mám běžně 10 minut fHD na 25fps kolem 10GB a to nemám profi vybavení aby to mělo ten správnej datovej tok

Za jeden natáčecí den mám stovky GB videa (datový tok cca 200 Mbps), takže ano, 512 GB je málo.Takže jinak, co takhle - SATA SSD 250 GB na systém- M.2 SSD 128 GB nebo 250 GB na cache- SATA SSD 1 TB na střih ?

to už zní jako plán

jenom jestli to M2 volíš kvůli rychlosti tak si uvědom, že ty data si bude vyměňovat s tím 1TB diskem - takže ideálně musí být oba stejně rychlí

To není tak úplně pravda, do cache se jednou vyrenderují preview data a pak se už mohou opakovaně načítat z rychlejšího disku, dokud není potřeba je aktualizovat

Ale pokud máš třeba 800GB jen natočeného videa a máš jen 1TB SSD, kam pak to video vyrenderuješ?

Render už nemá tolik, 90% stopáže vypadne při střihu. Samozřejmě 2 TB SSD by byly lepší, ale nejsou prachy

Tak to potom tak:https://www.czc.cz/2k3v66prjei7o855r0be3rv0f... Ten disk je sice pouze SATA, ale má požadovanou velikost a jeho výkon není vůbec špatný. Až něco došetříš, koupíš to NVMe SSD. Pak si budeš moci ukládat video na něj a tenhle disk (Samsung 850 Pro) používat třeba na render

Na střih videa doporučuji následující disky:SATA 6GB/s (Na premiere to stačí, ale after effects dokáže vyšťavit i NVMe disky)https://www.czc.cz/kingston-ssdnow-kc400-1tb... https://www.czc.cz/samsung-ssd-850-pro-1tb/1... NVMehttps://www.alfa.cz/product.phphttps://www.alfa.cz/product.phphttps://www.alfa.cz/product.phpPopř. můžeš vzít 2x Kingston KC400 512GB nebo 2x Samsung 850 Pro 512GB a na jeden si ukládat video a soubory ke zpracování a druhý používat na exporty.Ale to už je lepší řešení 1TB MLC NVMe disk.

Díky za tipy. Dokonvergoval jsem k této sestavě:https://www.czc.cz/9gq4ceu9msjt7acjchgcr19fd... Když nebudou prachy na 1 TB NVMe, vezmu SATA.

Jen pár úprav... Vem kvalitnější zdroj - Corsair RM650x.Deska stačí X370 SLI PLUS. 3000MHz na pamětech nemusíš rozběhat, ale OK. Někdo by hysterčil, že by to ohrožovalo stabilitu a pod. ale ve skutečnosti, pokud deska ty paměti nebude moci rozběhnout na frekvenci 3000MHz, prostě je podtaktuje A to na nějakých 2933MHz nebo 2666MHz - ona už bude vědět, co je stabilní hodnota.Jinak OK.

Raději bych zůstal u Gaming Pro, už jen kvůli dvěma M.2 slotům. Naopak zdroj podle mě stačí 550 W, zejména když jsem slevil na GTX 1060

Jak chceš, ale RM650x je lepší... A PC bude i tišší.

Tož, pro tvůj pc je RM650x minimum, ale když myslíš...

Jak jste k tomu došel? Mně vychází v kalkulačkách minimum na tuhle sestavu 350 W ...

To ano... Pro tu sestavu je 650W zbytečných. Ale RM650x je semi-pasivní. Tzn., že i při zátěži poběží zdroj pasivně, při největším vytížení možná ne, ale i tak se nebude ventilátor moc točit. Tedy o zdroji nebudeš ani vědět.A pak, RM650x je jeden z nejlepších zdrojů. Myšleno řada Corsair RMxxxx.

btw. ještě bys mohl dát jiné SSD, které 100% nebude trpět na TThttps://www.czc.cz/intel-ssd-750-series-800g... Deska MSI X370 SLI PLUS pro něj má ofiko podporu.https://www.msi.com/Motherboard/support/X370-... Ale i to SATA a M.2 udělá dobrou práci

Corsair MP500 nebrat - má řadič od výrobce - Phison, o něm, když řekneš, že je odpad, tak urazíš všechny odpadky.

Jaký máš rozpočet? Ta sestava je pomalá i na 4k video. Budeš potřebovat dvouprocesoeovou bestii v pořizovací ceně nejlevnějšího osobního automobilu.Tady je prefabrikovaná skříň s deskou a zdrojem. RAM + CPU doplníš sám:http://www.softcom.cz/eshop/supermicro-tower-4u... Nebo postavit na podobné desce:https://www.czc.cz/asus-z10pe-d8-ws-intel-c6...

Jedno osmijádro s řádnou náloží RAM, nějakou výkonnou grafickou kartou a především výkonným SSD diskem bude stačit. Ale bestie se dvěma Xeonama, tisícem GB RAM a několika NVMe disky, či Titany X by se hodila no Bohužel, ta je cenově jinde...

Pěkné no :) mít tak dvoj- až trojnásobný rozpočet, není co řešit ... :)

Jo no Ty máš rozpočet 70 tisíc i s monitorem... Jsem zvědavý, jestli z toho někdo dokáže vymačkat dvouprocesorovou bestii s 512GB RAM a nějakým výkonným diskem... Předpokládám, že ne a budeš se muset spokojit s Ryzen 7 1700(X)

http://www.zive.cz/poradna/tip-set-2x-xeon-e... Nové desky SuperMicro s LGA2011-1, jako třeba X9DAi, se stále prodávají. Bazarovej Xeon E5-2670 je doslova za hubičku a nějakej Ryzen se proti tomu může jít zahrabat.

No, kupovat procesor z roku 2012 mi nezní moc rozumně... Už je to zastaralá architektura a nejspíše bude mít i nějaké bugy.

Sandy Bridge-EP má stejné IPC jako Zen:http://tinyurl.com/lwhygw8Hodně zabugované revize (C1) se prodávaly jako Core i7 HEDT. Plně odladěná revize C2 neměla žádnou chybu (hledej Xeon E5-2670, SR0KX). Na procesoru se nemá co podělat, kus koupíš za 2500 Kč, 8 GB registrovaných ECC po 500 Kč. Jenom ta deska je drahá, ale má stejnou záruku jako nová pro Zen.

Pak dobrá, ale pořád je tu problém s financemi... Takováto pracovní stanice bude potřebovat výkonný disk.Nejlépe Intel SSD 750. 400GB verze nestačí, takže 800GB, jenže ta se prodává za 22 tisíc. Ani s Samsung 960 PRO to nebude lepší, ten je za 18 tisíc.Bez nějakého slušného zdroje to také nejde, počítám třeba s Corsair AX860 nebo rovnou 1200i.To už jsme na cca 23 - 32 tisících bez desky a CPU...Pak nějakou GPU na akceleraci, tak by stačila GTX1060 nebo 70, takže to je nějakých 8 - 15 tisíc za GPU.A už jsme prakticky vyčerpali limit...

Ale prdlajs. Večer na to mrknu a sepíšu konfiguraci.

Predpokladám, že plus 2x 20 jadro/40vlánko. min 64 GB RAM... a čo to nakoniec bude stáť?

Pokud nebudeš dělat finál mastering na BluRay, atp. tak ti bohatě stačí pro potřeby střihu a stlačení dat GPU encoding v jakýkoliv GTX 1xxx grafický kartě. Mám např. GTX 1050 Ti, a encoding do HEVC/x265 je pro fullHD rychlostí cca 7x reál. Takové rychlosti nedosáhneš nyní ani s 16jádrem CPU.Takže dle mého je to jen otázka volby videosoftware (které má podporu GPU) a velikosti disků a 16GB ram (32GB je zbytečných).

Jasně GPU je dobrá věc, nějaká ta GTX1060 pro GPU akceleraci... Ale rozhodně ne 1050 Ti. To je hodně špatný vtip! GPU sice renderuje mnohem rychleji než CPU, ale už u 4K skřípe i7 7700K. Na 6K prostě potřebuješ výkonný procesor, osmijádrový Ryzen 7 je minimem.Ne, 32GB RAM není zbytečných... Už FullHD je schopné si uzmout 20GB, 4K ti vycucne klidně 64GB ani nemrkneš... Myslím, že 6K s tím nebude mít problém...

GPU akcelerace je super věc, o tom žádná. Něco o tom vím, pár programů v cuda jsem v rámci svého phd napsal. Ale realita je bohužel taková, že Adobe má velmi slabě odladěné programy pro cuda (nevím, jestli CC 2017 v tomto směru zaznamenalo pokrok) a zrychlení není zdaleka takové, jaké by mohlo být. Bohužel alternativa k After Effects pro mě není, potřebuji fulldome plugin a to je hodně specifická věc.

1. To má být WS co tě živí/do firmy?2. Můžeš prozradit, z čeho leze video v 6K? (Nic rozumného mě nenapadá)3. SW Adobe od verze 2016 CUDA nepodporuje (přechod na OpenCL).

Jak jsem sliboval, přikládám svůj návrh s bazarovými Xeony E5-2670 (celkem 16 jader a 32 vláken) a 64 GB DDR3. Celá sestava dle mého návrhu vychází na 80 000 Kč. V zásadě je výkon jednoho starého Xeonu srovnatelný s jedním nižším Ryzenem R7 1700 - tady jsou procesory rovnou dva. Nástupnické modely těchto Xeonů a modely pro pracovní stanice (W na konci - například Xeon E5-2687W) by vyšly ještě o nějakých 50 000 Kč dráž.Nové věci z CZC.cz:https://www.czc.cz/164127,211805,197814,1978... -- 2× Xeon E5-2670 C2 (SR0KX, 8c/16t, 2,6 GHz, 3,3 GHz Turbo, 115 W)-- 2× Noctua NH-D9L-- Supermicro MBD-X9DAi-- 8× 8 GB PC3-12800 1600 MT/s ECC Registered-- HP NVIDIA Quadro P2000 ( GP106, 5 GB GDDR5)-- Intel 600p M.2 512 GB NVMe (Clover-EFI bootloader method)-- JEYI SK9-Pro M.2 NVMe + SATA-- Crucial MX300 525 GB, M.2, 3 roky záruka-- WD Red 3 TB WD30EFRX-- Scythe SCH-1000 Himuro-- Asus BW-16D1HT (M-Disc, BDXL)-- Fractal Design Define XL R2 Titanium Grey-- EVGA SuperNOVA 750 G2 750 W (Leadex Platinum)-- LG 27UD58 (3840×2160, 27")-- Microsoft Windows 10 Pro CZ 32-bit/64-bit USB Flash Drive FQC-09099Bazar (prakticky nepokazitelné):=========================-- 6 400 Kč: 2× Xeon E5-2670 http://tinyurl.com/mt4ozka-- 5 400 Kč: 8× 8 GB DDR3 RCC Reg. http://www.ebay.com/itm/351997790313Nové - Čína:==========-- 500 Kč: adaptér JEYI na NVMe a M.2 SSD do PCIeNové - z obchodu specializovaného na servery:======================================Supermicro X9DAihttps://www.smicro.cz/supermicro-mbd-x9dai-2xlg... Krátký Ukázat celý příspěvek

Odkaz na adaptér JEYI SK9-Pro M.2 NVMe + SATA http://tinyurl.com/ml4pyrr

Díky za zpracování, to muselo stát dost času a úsilí. :) Vypadá to opravdu zajímavě. Jako hlavní úskalí vidím vyšší cenu, už moje sestava je mírně přes limit (k ceně je potřeba připočíst ještě 24k za pluginy a roční licenci AE), s tou Vaší jsem už 20k přes a to už mi asi neprojde. :) Navíc nevím, jak se budou tvářit v příspěvkovce na nákup hardware z eBaye, ono je kolem toho celkem netriviální papírování a absence záruky je taky mínus. Nicméně díky, zvážím to.

Už dlouho jsem něco takového chtěl spočítat, proto jsem to udělal.Jako doklad snad lze použít výpis z účtu, ne? Výpis z PayPalu dané transakce je regulérní doklad. Spíš bych viděl problém u Aliexpressu, protože platba kartou se zobrazí pouze jako nákup u obchodníka (vlastně je to zjednodušený daňový doklad bez uvedení identifikačních údajů prodávající strany a pouze je tam adresa zprostředkovatele - tuším sídlo pobočky Aliexpressu v Londýně).Tohle je asi nejlevnější deska:https://www.smicro.cz/supermicro-mbd-x9drl-if-2...

Vypadá to dobře až na jeden bod... Intel 600p skutečně není disk vhodný na střih videa. Nevýkonné TLC a ještě do M.2 - sice jsem sám M.2 disk navrhl, ale pořád platí, že je nemám rád a více se přikláním ke klasickým PCI Express diskům.

Umíš číst? Klikal jsi na odkaz adaptéru? Pak bys neodpovídal.

Klikal.. Jenže adaptérem s chlazením sice nějak vyřešíš TT, ale ne výkon disku, který pro video není nic moc.

A k tomu nízkému výkonu jsi došel jak?

1. Intel 600p = TLC disk2. zápis jako SATA disk = investice do něj se nevyplatí, raději ať koupí klasický SATA disk s MLC technologií3. možnost TT, což sice řeší chladič, ale ten disk nemá nic, čím by mi vykompenzoval nedostatky, tudíž ho nepovažuji za dobrou volbu, není výhodný.

1. nebavíme se o burstu, bavíme se o nižších latencích. NVMe má s kvalitním řadičem a optimalizovaným firmwarem stále smysl. Intel 600p 512 GB má plně saturovaný řadič (na rozdíl od všech Samsungů)2. klasický SATA AHCI MLC přinese pouze vyšší počet přepisů, ale spíše okolo 1000 až 1500 - cpou se tam stejně low-end čipy3. co je TT?

Thermal Throttling.

reakce na CaptainJack47 | 24. 04. 2017 20:48 (náhled mi ukazuje rakci na jinou odpověď)Intel 600p nikdy nikde nikomu nethrotloval.

6950X vs. Dual Xeons: Premiere Pro CC Encoding Battlehttps://www.youtube.com/watch

@Hloupý Honza | 25. 04. 2017 18:07 Potýkám se s tím samým problémem... Moderátoři živě, měli by jste to pořešit... asi nejsem s Honzou sám...V zátěži throttovat může, s chladičem jsem to nezkoušel, je možné, že teploty srazí.Ale pořád je tu problém... To SSD je TLC, má sice vysokou rychlost čtení, ale zápis je nic moc... Proto bych raději koupil Kingston KC400, který je MLC a mám vyzkoušeno, že 100% nenastane TT.

KC400 je jebka s Phisonem. Tam je jediná výhoda MLC úplně nejnižší kategorie s garantovanou životností 1600 přepisů a druhá výhoda, že se po překročení počtu přepisů uzamkne.https://www.kingston.com/datasheets/SKC400S37_us.pdfNic z toho ale neobhajuje jeho přemrštěnou cenu. Před pěti lety by bylo SSD s takovými parametry totální low-end. Mimochodem, uvnitř KC400 nejsou polštářky, takže také údajně může trhrottlovat.KC400 512 GB = 5 400 Kč (800 TB garantovaných = 1600 P/E, jde ale o údaje původní revize)Intel 600p 512 GB = 5 400 Kč (288 TB garantovaných = 576 P/E)

@Hloupý Honza Co je uvnitř KC400 jsem nějak nikdy neřešil, ale zkoušel jsem ho několikrát. Tam opravdu jsou vysoké rychlosti čtení/zápisu a nikdy nenastal TT.Navíc, ten disk je životností úplně jinde.Jeho výkon je oproti i NVMe diskům s TLC vyšší - v zátěži zapisuje rychleji.

Důkaz?