» Poradna » Windows (a jiné OS)

Aktualizace biosu

Dobrý den chci se zeptat jestli když vyšli 2 nové aktualizace biosu tak je nutné abych stáhnul obě nebo jenom tu nejnovější

Odpovědi na otázku

Dle mych zkušenosti je lepši to upgradovat postupně.

Proc? Stejne z te starsi tam nezustane nic. Je to dokonce nebezpecnejsi, delsi cas prefleshovani biosu = vetsi sance na treba vypadek proudu = zcihlovateni desky.

To je ako prechod z Win7 na Win10, ale pre istotu (medzi stupen) nainastalovat Win8, ktore stejne formatom zmazem.

Staci poslednu.Ale potrebujes ju vobec? Na stranke vyrobcu je k aktualizacii aj pokec.Treba si ho precitat. Ked je tam napr. len podpora noveho CPU a Ty ho nemas, tak zbytocne neriskuj s Upgrade.

Andrej, přesně to jsem neudělal, neposlechl jsem varování, že pokud mi počítač jede bez problémů, mám si dobře rozmyslet, jestli opravdu musím provést aktualizaci Biosu.Je to nejriskantnější proces, pro nezkušeného uživatele, nahrát nový Bios.Ale já jsem se přesto do toho pustil. Bios z roku 2009 jsem chtěl nahradit poslední verzí. Takže jsem přeskočil 9 starších verzí a rovnou nahrál tu poslední.A protože jsem to dělal poprvé v životě, nevěděl jsem v poslední fázi, co mám dělat. Počítač běžel, ale všechno bylo mrtvé, klávesnice, myš, monitor, všechno.Psali na stránkách výrobce, že v žádném případě nesmím proces přerušit, vypínat PC... jinak může dojít k poškození stroje a už by nemusel najet. A tak jsem čekal a čekal a nic...Nakonec mi nezbylo, než počítač na tvrdo vypnout a modlit se, že se to vrátí zpět na původní verzi.No, dopadlo to nakonec dobře, počítač se restartoval a všechno se rozblikalo jak vánoční stromeček a mě se hrozně ulevilo. Když jsem se pak podíval do Biosu, byla tam ta nová verze... Měl jsem možná štěstí, že v AsRock je funkce "Instant Flash", která sama najde vhodný Bios, pokud je k dispozici na flash disku více nahraných verzí. A nějak to samo nakonec najelo. Ale už bych to příště asi neriskoval.

Oslovujem mna, tak Ti odpovedam." Bios z roku 2009 jsem chtěl nahradit poslední verzí. Takže jsem přeskočil 9 starších verzí a rovnou nahrál tu poslední"Takze si podlahol marketingu, pretoze ADIDAS a vecsie cislo je COOL, tak s asi dosiahol metu, ze sa mozes chvalit medzi pubertakmi.Mas nejaky dokaz, ze Ti Upgrade BIOSu pomohlo (okrem ciselka)."Když jsem se pak podíval do Biosu, byla tam ta nová verze..."To je COOL, ostan v BIOSe.Totiz nic sa v danom BIOSe nic nezmenilo (ale pubrtacke ciselko je coool).

No, nemyslím že by šlo o puberťácké číselko, protože jednak pubertu už mám dávno za sebou a mezi puberťáky se chlubit nemusím tím, že jsem si obnovil Bios.Ne každý to dělá kvůli vytahování, jak jsi tady už několikrát napsal.Já se učím a všechno je jednou poprvé, ty jsi taky určitě někdy nahrál Bios, někdy poprvé, bez ohledu nato, jestli to bylo opravdu nutné...A protože můj starší počítač dostal nové RAM, nový HD disk, přetaktoval jsem si procesor, obnova Biosu byla možná žádoucí, možná zbytečná, to ještě teď nedovedu posoudit. V tom svém příspěvku jsem jen reagoval na tvá slova, že máš pravdu v tom, že každý by měl zvážit, jestli opravdu je nutné upgrade Biosu, protože to není snadné pro začátečníka, což jsem sám poznal.Přeji hezký večer

U ovladačích platí rada, neaktualizovat, pokud vše funguje. Novější, totiž neznamená, automaticky lepší. U BIOSu to platí dvojnásobně... Pokud člověk neví, co dělat, když se při aktualizování BIOSu něco pokazí, neměl by se do toho pouštět. A nebo může, ale u počítače/notebooku, u něhož mu nebude vadit, že už ho nemusí rozjet.

Hlavně u grafických karet značky AMD to platí dvojnásobně s těma ovladačema :D :D :D :D ty jsou háklivý úplně na ně :D

Šup sem s názvem základní desky a obou verzí BIOSů. Hned ti napíšu, co všechno tam změnili.

AsRock - G31 M - GS R2původní Bios P1.60 > aktualizovaný 1.90

Mikrokódy procesorů beze změny (hamba), BIOS integrované grafiky nejnovější u obou. Jediná viditelná změna je novější boot ROM pro síťovku z v2.20 na v2.35 + popsané změny na stránkách výrobce (chování vypnutí kompatibilní s Windows 8). Je to low-end nejhrubšího zrna, tam příliš mnoho změn očekávat nelze. Ta deska stála nová okolo 1 000 Kč.

Deska funguje?! TAK DO TOHO NEHRABEJ!!!!

Slova co tesat do kamene!!!

Radši bych vypálil všem "preventivním flashovačům" na čelo a pro jistotu ještě na zadek.

Tak nějak asi...Provádět flash BIOSu je sakra riskantní činnost bez záložního zdroje.Pokud vše funguje, jak má, taky bych BIOS neaktualizoval.Jak já říkám: Funguje základní deska ? Tak se do toho ne*er...

Chybu vidim uz na zaciatku dotazu. Ani hov*no neni jasne, ci ide o NB, alebo stolne PC (a preslo to dotazom).Tu by snad bolo dobre uz uvodnom dotaze specifikovat aspon zaklad HW, POVINNE.Asi na zaklade nejakeho vstupneho formularu.Potom by sa dalo napisat jednoznacne.1. ked ide o NB, kde sa ziadne HW zmeny neocakavaju a nejde o opravu znamej chyby, urcite nacahat.2. ked ide o zakladovku a vsetko funguje, tak "pani pubertaci" (ano aj ja som bol), zabudnite na ADIDAS (cim viac cisiel v BIOSe), to urcite neplati."Na stranke vyrobcu je k aktualizacii aj pokec. Treba si ho precitat"

Aktualizujte len poslednú verziu BIOS, nepotrebujete tam dávať predchádzajúce.Aktualizáciu BIOS urobte aj ntb, síce Vám tu píšu, že je to nezmysel, ale výrobca tam jednak opravuje chyby a odstraňuje alebo pridáva aplikácie, ktoré sa inštalujú priamo z BIOSu. Samozrejme dodržte postup, ktorý Vám odporúča výrobca.

Pokud něco není rozbité, není dobré to opravovat. Pokud ale máš s PC problémy, pak je aktualizace BIOSu na místě - stačí rovnou na poslední verzi.

Pokud něčemu nerozumíš - nedělej to.Aktualizace obvykle opravuje závažné chyby a bezpečnostní díry, o kterých nevíš.V prvé řadě je potřeba mít NEPŘETAKTOVANÝ počítač schopný stabilního chodu. Zásadně se NIKDY neaktualizuje z Windows, ale buď z DOSu utilitou výrobce, nebo specifického nástroje v BIOSu nebo UEFI.Zda stačí rozdílová aktualizace nebo je potřeba přejít ze starší na novou je u té či oné verze napsáno na stránkách výrobce (bývá tam upozornění, že došlo k závažným změnám a je třeba před aktualizací nejnovější mít tu či onu meziverzi).

Na výrobci MB záleží, jaký postup se zvolí. Nelze to paušalizovat. Např. pálením nejnovějšího BIOSu na MB z bývalé produkce intelu jej celkem spolehlivě umrtvíš, pokud tam máš hodně starý BIOS a nacpeš tam nejnovější. Pálením BIOSu na některé nové MB s X99 od MSI zlikviduješ MAC adresu LAN a musíš ji pak ručně opravit (víš jak na to?), u některých MB B150M PRO od ASUSu sice naflešuješ nový BIOS, ale bude se ti hlásit jen polovina RAM, pokud nezaktualizuješ i ME interface firmware atd. Jenže to běžný uživatel neví. ☺

Jen dodávám, že kromě MAC, často zlikviduješ u Asusu licenci na DTS audio.