Atomový Commodore 64 i s emulací starých her

Legendární Commodore 64 se dočkal inovace, která je však zaměřena pouze na vnitřní složení. Nezapomenutelný design zůstává, ukrývá ale Atom i možnost hraní původních her.

Pokud z hlediska techniky patříte mezi pamětníky, jistě jste se setkali se známým počítačem v klávesnici v podobě Commodore 64, který byl představen v roce 1982 a dočkal se velmi dlouhého života. První verze měla procesor s frekvencí 1 MHz a operační paměť o velikosti 64 kB. Počítač byl přizpůsoben pro připojení ke klasické televizi, z čehož vycházely i omezené možnosti grafického a zvukového čipu.

Společnost Commodore USA ale představila nový počítač, který má takřka nezměněný design starého Commodoru, obsahuje však moderní netbookové komponenty a je zpětně kompatibilní s původním systémem.

Nový Commodore 64 s klávesnicí ze staré školy

Nová verze Commodoru 64 staví na takřka stejném designem, včetně všech souvisejících prvků. Nechybí tak specificky hlučná klávesnice IBM s vysokým zdvihem. Klávesnice je klasická, pravý blok obsahuje multimediální klávesy pro spuštění internetu nebo ovládání hlasitosti. Pro signalizaci zapnutí počítače slouží červená dioda.

C64_10.jpg

Na rozdíl od starší verze však tělo počítače obsahuje řadu nových prvků. Na levé straně se nachází optická DVD mechanika s podporou vypalování, za příplatek je možné Commodore 64 osadit i Blu-ray mechanikou. Pravá strana obsahuje USB port a čtečku paměťových karet s podporou Compact Flash.

C64_01.jpg

Zadní strana se taktéž neliší od klasických počítačů, k dispozici jsou PS/2 porty pro klávesnici i myš, čtyři USB 2.0 porty, gigabitový ethernet a samozřejmě dostatek výstupu pro připojení monitorů či televizí v podobě VGA, DVI a HDMI. Prostorový šestikanálový zvuk zajišťuje trojice 3,5mm výstupů (Realtek ALC662), jeden z nich lze využít jako mikrofon. Výdech chladicího ventilátor se nachází rovněž na zadní straně. Pro bezdrátové připojení k sítí slouží rychlá WiFi 802.11n.

Klávesnicový nettop

Uvnitř se nachází moderní úsporné komponenty, základem je dvoujádrový procesor Intel Atom D525 s frekvencí 1,8 GHz. Pro grafické operace se nelze spolehnout na integrované grafické jádro, počítač tak obsahuje samostatnou grafickou kartu Nvidia ION Next Generation s celkem 512 MB paměti. Ta umožňuje přehrávání i Full HD videií s přenosem osmikanálového zvuku pomocí zmíněného HDMI 1.3.

C64_03.jpg C64_04.jpg

Dva sloty pro operační paměť DDR2 lze osadit až kapacitou 4 GB (667 MHz nebo 800 MHz, jednokanálově). Na základní desce jsou čtyři SATA porty pro připojení pevných disků, jeden volný PCI Express ×1 slot nebo sériové rozhraní.

Emulace původního Commodore 64

Protože se však nejedná jen o jednoduchý nettop, ale nostalgickou vzpomínku na minulost, je možné již při spuštění počítače v grafickém menu vybrat nový operační systém AMIGA Workbench 5.0. Ten dokáže emulovat nejen původní systém Commodoru, ale i další verze (C16, C128, AMIGA) pro spouštění kompatibilních her nebo aplikací.

C64Prototype09.jpg C64Prototype10.jpg C64Prototype11.jpg
Malé fotografie vnitřností staršího prototypu
 

Commodore 64x je dodáván bez klasického operačního systému, je tak na každém uživateli, jaký systém preferuje. Moderní komponenty jsou však kompatibilní i s Windows 7, grafická karta podporuje DirectX 10, CUDA i OpenGL.

  • Procesor: Intel Atom D525, 1,8 GHz
  • Grafický čip: Intel GMA 3150 v procesoru, Nvidia ION Next Generation 512 MB
  • Operační paměť: až 4 GB DDR2
  • Výbava: WiFi, 5 × USB, čtečka paměťových karet, ethernet, VGA, DVI, HDMI, 2 × PS/2
  • Ostatní: operační systém AMIGA Workbench 5.0, 100% kompatibilita s Commodore

Koncová cena tohoto modelu zatím není k dispozici, dle informací se však v budoucnu objeví i další barevná provedení.

Video

Pokud chcete zavzpomínat na původní platformu Commodore, můžete se podívat na originální reklamu zesměšňující tehdejší konkurenční Apple či krátký průřez stovkou her:

Diskuze (38) Další článek: Vývoj aplikací pro cloud: vsaďte na to, co už umíte

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,