Intel Ivy Bridge: nové procesory oficiálně i s testy

Intel konečně uvedl novou architekturu procesorů s označením Ivy Bridge, které jsou určeny pro počítače, notebooky i ultrabooky. Jak si nová architektura vede?

Již od minulého roku nás provázeli informace o nové architektuře procesorů Intel, která poprvé v historii přinese nejen 3D Tri-gate tranzistory, ale také 22nm technologii výroby u takto složitých čipů, které již mají přes miliardu tranzistorů.

Konečně jsme se ale dočkali oficiální uvedení, které je prezentováno zatím pouze čtyřjádrovými modely pro mobilní i desktopový trh v čele s nejvýkonnějším Core i7-3770K. Vzhledem k potřebám, které mají i tenké ultrabooky, Intel ustoupil od pouhého zvýšení výkonu, ale zaměřil se výrazně i na spotřebu.

Zatím pouze čtyřjádra

O nové architektuře Ivy Bridge jsme vás již informovali několikrát, ale krátké zopakování jistě nezaškodí. Ivy Bridge je „Tick“ v rámci nastaveného procesu „Tick-Tock“, jedná se tedy o mírně vylepšenou architekturu vycházející ze Sandy Bridge, která je vyráběná pokročilejší technologií, v tomto případě 22 nm.

die-layout.jpg
Intel Ivy Bridge - čtyřjádrový model

Další v pořadí bude Haswell, což bude právě „Tock“ a tedy vyráběna také 22nm technologií, ale bude se jednat o zcela přepracovanou architekturu s mnoha významnými změnami a novinkami. Pokud jde o Ivy Bridge, čtyřjádrové desktopové modely jsou tvořeny 1,4 miliardy tranzistorů, čip má velikost 160 mm2 (Sandy Bridge 294 mm2, 1,16 miliard tranzistorů).

ivy-models.gif lineup-desktop.jpg lineup-lpdesktop.jpg
lineupmobile.jpg lineupmobile2.jpg
Nabídka nových modelů Ivy Bridge

Třetí generace procesorů Core samozřejmě obsahuje integrovaný grafický čip Intel HD ve verzi 2500 a 4000 u lepších desktopových modelů. Mobilní čipy by měly mít opět pouze výkonnější variantu Intel HD 4000. Desktopová čtyřjádra mají maximální TDP 77 W (snížení ze standardních 95 W), kromě pěti 77W modelů jsou v nabídce i tři úspornější s TDP 65 W a jeden pouze s TDP 45 W.

tick-tock-ivy.jpg 
Intel Tick-Tock

Standardní frekvence nejvýkonnější čtyřjádra Core i7-3770K je 3,5 GHz, díky technologii Turbo se však dokáže chvilkově přetaktovat až na 3,9 GHz. Nechybí podpora HyperThreading technologie, čtyři procesorová jádra tak dokáží zpracovat najednou až osm vláken.

arch01.jpg arch02.jpg arch03.jpg
arch04.jpg arch05.jpg arch06.jpg
display.jpg domains.jpg
Novinky a podrobnosti o grafickém čipu

S novými procesory přichází také nové čipové sady série 7, které mají poprvé integrovanou podporu USB 3.0, mezi novinkami je například i podpora až tří nezávislých monitorů přes integrovaný grafický čip v monitoru. Sockety zůstaly stejné jako u minulé generace, což znamená kompatibilitu pro starší procesory.

7seriescomparison.jpg h77z75.jpg Z77-blockdiagramsm.jpg
Intel 7 Series 

Výkon procesoru

Jako vždy, ani tentokrát nechybí na internetu v rámci drtivé většiny zahraniční technických serverů testy nového čipu, pokud máte chuť a čas, můžete si podrobně pročíst a prohlédnout grafy na serverech AnandTech, Au-ja, Benchmark Reviews, Bjorn3D,Cowcotland, Guru3D, HardOCP, Hardware Canucks, HardwareHeaven, Hardware Secrets, HCW, HotHardware, KitGuru, LanOC, Legion Hardware, MissingRemote, OCC, PCPer, Phoronix, TechReport, TechSpot, Tom's Hardware, Tweaktown, Vortez nebo XbitLabs, testy procesoru Core i7-3750K pak na Guru3D a XbitLabs.

My se nejdříve podíváme na výběr testů z oblasti procesorového výkonu:

44748.png 44768.png after effects.png
mediaespresso.png sun.png

V oblasti procesorů je vidět mírný nárůst výkonu, který není nijak závratný a jistě lze říci, že pokud vlastníte procesor s architekturou Sandy Bridge, není rozdíl ve výkonu tak znatelný, aby vás donutil ke koupi nové generace. To zajímavější se ale děje v oblasti výkonu integrovaného grafického čipu.

Výkon grafického čipu

Zde Intel zatlačil mnohem více, což je znát nejen v syntetických testech, ale i v mnoha hrách, včetně těch nejnovějších:

45852.png 45859.png
int 3dmark overall.png  van.jpg

Nelze očekávat, že bude integrovaný grafický čip v procesoru konkurovat výkonným desktopovým grafickým kartám, ale již s určitostí lze říci, že low-endové grafiky už vlastně přestaly dávat smysl. Intel HD 4000 je například ve hře Crysis při rozlišení 1 366 × 768 o 55 % výkonnější, než starší Intel HD 3000. I u takto náročné hry dosahuje velmi dobrých hodnot snímků za sekundu, které budou pro většinu uživatelů dostatečné (nad hranicí 30 fps).

quicksync.jpg45954.pngmediaespresso.png

Intel sice stále nemá na nové čipy APU od AMD, ale občas je až nečekané blízko. Hlavní výhodou, kterou Intel dokonce v jistých oblastech překoná i nejvýkonnější samostatné grafiky pro desktop, je akcelerace převodu videa pomoc grafického čipu. Intel se může pyšnit i velmi dobrým výpočetním výkonem grafického čipu, který dokáží v některých aplikacích podat lepší výsledky než Radeon HD 5570, GeForce GT 520 a podobné grafiky.

Spotřeba

Spotřeba v klidu je podobná jako u předchozí generace, což se změní až s příchodem cela nové architektury Haswell. Menší výrobní proces se ale odráží na spotřebě při vytížení, která je mírně nižší, než u minulé generace.

44766.png 44767.png
Spotřeba v klidu a při vytížení (Zdroj: Anandtech)

Rozdíl není tak patrný především kvůli výkonnější grafické části, která například v porovnání s low-endovými 40nm grafickými čipy má vyšší spotřebu. Optimalizace se v této oblasti zkrátka dočkáme až s příštími generacemi.

Lepší za nižší cenu

Intel u nových modelů nastavil ceny mírně nižší, než u Sandy Bridge, zmíněný nejvýkonnější čtyřjádrový procesor Core i7-3770K má stanovenou cenu 313 dolarů, což je v přepočtu přibližně 7 200 Kč s DPH, nejlevnější čtyřjádro Core i5-3450 pak pouze 174 dolarů (přibližně 4 100 Kč s DPH).

value-scatter.gif
Poměr výkonu a ceny je u nových procesorů velmi dobrý (Zdroj: TechReport)

Nová generace se pyšní především nižším TDP a výrazně lepším výkonem grafické části. V případě výkonu procesorových jader je zlepšení jen mírné. I přes to se ale jedná o nejlepší desktopovou architekturu, se kterou může AMD jen velmi těžko soupeřit. Hlavní podíl v tom má především pokročilejší 22nm výrobní proces, který umožnil Intel nastavit výkon i spotřebu na velmi dobrou rovnováhu.

Diskuze (9) Další článek: Konečně je tu Google Drive, SkyDrive podle Googlu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,