10 historických mašin, díky kterým se z HP stala hvězda IT

HP je považovaná za prvního osadníka a zakladatele Silicon Valley, usadila se zde totiž už v 30. letech minulého století. Jaké počítače zde vlastně v průběhu 70 let zkonstruovala?

Na Živě.cz jsme publikovali už celé stohy článků o Applu, Googlu, Microsoftu, IBM nebo třeba Samsungu, trošku nám ale unikala historie a rané počátky HP. Byl to přitom právě společný podnik Billa Hewletta a Dava Packarda, který položil prehistorické základy oblasti, pro kterou se o několik desítek let později vžil název Silicon Valley.

Mapa Křemíkového údolí (stav z roku 2011)


Zobrazit místo Silicon Valley na větší mapě

Historickým jádrem technologického údolí je městečko Palo Alto v jeho severovýchodní části. Právě zde se totiž nachází prestižní výzkumná Stanfordova univerzita. Jen od roku 1952 vychovala více než padesátku nositelů Nobelovy ceny, její studenti a zaměstnanci jsou také nejčastějšími nositeli Turingovy ceny a třicet z nich má na účtu alespoň miliardu dolarů včetně zakladatelů Googlu Larryho Page a Sergeje Brina.

Frederick Emmons Terman.png
Terman podpis.png
Frederick Emmons Terman (Zdroj: Smecc.org)

Historie HP ale sahá mnohem hlouběji do roku 1939. Tou dobou na Stanfordu učil Frederick Terman, který ovlivnil celou generaci svých žáků. Terman vedl kurzy elektrotechniky a zabýval se novými výpočetními technologiemi. Co je však nejdůležitější, své studenty vedl k tomu, aby se co nejdříve osamostatnili a zakládali vlastní technologické firmy.

Mezi Termanovy studenty patřili také William Hewlett (1913 - 2001) a David Packard (1912 - 1996), kteří v garáži Packardovy rodiny 1.1. 1939 založili svůj maličký podnik Hewlett-Packard s prvotní investicí 539 dolarů.

Packard Hewlett.png Garáž HP.png
Packard a Hewlett ve své stařičké garáži v roce 1939 a během oslavy v roce 1989, kdy byla garáž úředně zapsána jako pamětní místo California Landmark No. 976. Na přesnou polohu garáže se můžete podívat zde. (Zdroj: HP)

HP tedy byla nejen první technologická firma Křemíkového údolí, ale také ta, která založila tradici maličkých garážových startupů, ze kterých po několika letech vyrostly obří a bohaté společnosti, které ovlivňovaly svět počítačů.

Frederick Terman je pak často vnímán jako „otec Silicon Valley“. Byli to totiž právě jeho studenti, kteří začali za školním plotem jako první otevírat své podniky, a jakmile se Palo Alto zaplnilo, ti ostatní zamířili více na jih do Mountain View, Cupertina, Santa Clary, San Jose a dalších malých zemědělských městeček, které o sedmdesát let později tvoří jednu hustě propojenou konurbaci, která zástavbou vyplňuje prakticky celé údolí.

HP se v počátcích věnovala vývoji jednoduchých elektrických zařízení, hlavně oscilátorů. Teprve v pozdějších desetiletích se pak společnost vrhla do vývoje počítačů, tiskáren a další IT techniky, až se dostala na svůj vrchol a stala se největším výrobcem osobních počítačů na světě. Prvenství si udržovala několik posledních roků až do letošního léta, kdy ji ve druhém čtvrtletí o první místo obralo čínské Lenovo. Podle IDC prodala HP v druhém čtvrtletí letošního roku 12,4 milionů počítačů. Lenovo o bezmála 300 tisíc kusů více. Gartner udává podobná čísla.

Pojďme se podívat na deset kousků z fabriky Hewletta a Packarda, které dostaly jejich firmu na vrchol. 

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,